De Hoge Raad draagt de Minister van Buitenlandse Zaken op om opnieuw de exportvergunning van F35-onderdelen met eindbestemming Israël te beoordelen. Minister van Weel heeft hier maximaal zes weken de tijd voor. Ondanks dat de Hoge Raad de uitspraak van het Haagse Gerechtshof vernietigd heeft, blijft het verbod op de levering van Nederlandse onderdelen aan Israël in de tussentijd bestaan. De Hoge Raad oordeelt dat de minister zélf de beoordeling moet uitvoeren en niet de rechter. Bij het uitvoeren van deze nieuwe beoordeling van de export van F35-onderdelen moet de regering toetsen op het risico dat deze export bijdraagt aan schendingen van het humanitair oorlogsrecht. Gezien de aanhoudende genocide in Gaza is het kraakhelder dat de export van F35-onderdelen naar Israël verboden moet blijven, zo stellen Oxfam Novib, PAX en The Rights Forum.
Michiel Servaes, directeur Oxfam Novib: “Natuurlijk zijn we teleurgesteld dat we niet op alle punten in het gelijk zijn gesteld, maar veel belangrijker is dat de verplichte herbeoordeling van de minister feitelijk maar één uitkomst kan hebben, en het exportverbod dus in stand blijft. Daarmee hebben we ons doel wel degelijk bereikt en blijven we strijden totdat de Nederlandse regering alles doet wat het kan om deze genocide te stoppen.”
Liesbeth Zegveld, advocaat namens de organisaties: “Het is bij hoge uitzondering dat de Hoge Raad de Staat aanspreekt op de eigen verantwoordelijkheid en de opdracht geeft om binnen zes weken een nieuwe beoordeling te doen. Daarbij geeft de Hoge Raad de duidelijke opdracht dat de Staat moet toetsen aan de criteria over mensenrechten in exportregels. Gezien de catastrofale situatie in Gaza kan de Staat maar één kant op.”
De winst van deze juridische strijd is duidelijk. Sinds 12 februari 2024 zijn er géén Nederlandse F35-onderdelen rechtstreeks naar Israël geëxporteerd. Wij roepen de Nederlandse regering met klem op om het geldende exportverbod te handhaven en er alles aan te doen dat Nederlandse F35-onderdelen niet gebruikt kunnen worden door Israël bij de genocide in Gaza.
Oxfam Novib zegt strijdbaar te blijven. Strijdbaar om de genocide in Gaza te stoppen. Strijdbaar om de illegale bezetting van Palestina te beëindigen. En strijdbaar om de afbraak van het internationale rechtssysteem tegen te gaan en de fundamentele waarden van onze gezamenlijke menselijkheid te beschermen. De uitspraak van vandaag laat des te meer zien hoe groot de maatschappelijke verantwoordelijkheid is om daarvoor te blijven opstaan. Sluit je aan, in het rood, op zondag 5 oktober, 13:00 op het Museumplein in Amsterdam.
Ontdek meer van HBP Media
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.