Hof Amsterdam heft 100.000 euro beslag op in mondkapjeszaak

Het gerechtshof Amsterdam waar is beslist dat 100.000 euro beslag in de mondkapjeszaak wordt opgeheven.

AMSTERDAM, 13 november 2025 – Het gerechtshof Amsterdam heeft bepaald dat het beslag van Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA) en Hulptroepen Alliantie B.V. (HA) voor 100.000 euro moet worden opgeheven. Dit bedrag is nodig voor de proceskosten van een voormalig bestuurder en zijn Holding in het hoger beroep rond de zogenoemde mondkapjesdeal.

Verzoek om opheffing van het beslag

De voormalig bestuurder vroeg om opheffing van het beslag tot 150.000 euro, omdat hij zonder dit bedrag zijn juridisch verweer in hoger beroep niet kan financieren. Het beslag is onderdeel van een eerdere veroordeling uit februari 2025, waarin meerdere betrokkenen ruim 20 miljoen euro aan SHA en HA moeten betalen.

SHA en HA legden beslag dat in totaal ruim 16,5 miljoen euro raakte, waarvan 5,7 miljoen euro betrekking heeft op de voormalig bestuurder en zijn Holding. Een deel daarvan staat onder meer op een Zwitserse bankrekening.

Oordeel van het hof: misbruik van bevoegdheid

Het hof oordeelt dat SHA en HA misbruik maken van hun beslagbevoegdheid door niet akkoord te gaan met een gedeeltelijke opheffing.

Het is volgens het hof aannemelijk dat de voormalig bestuurder ongeveer 100.000 euro aan advocaatkosten moet maken. Door het beslag heeft hij geen andere mogelijkheid om deze kosten te financieren.

Daarnaast benadrukt het hof dat de schadeclaim van SHA en HA nog niet definitief is vastgesteld. De opheffing tast de vordering niet aan: het gaat enkel om een kleine beperking van het verhaal op een totaal van 16,5 miljoen euro. Bovendien ligt er ook nog strafvorderlijk beslag, waardoor volledige uitwinning nu toch onmogelijk is.

Vervolg van de procedure

Partijen kunnen nog cassatie instellen bij de Hoge Raad.
Het gerechtshof Amsterdam behandelt de inhoud van het hoger beroep in de mondkapjesdeal vermoedelijk in de eerste helft van 2027.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Henk Prins

Ik schrijf mijn berichten op persoonlijke titel, mijn columns kun je ook op andere websites tegenkomen. Je kunt mij bereiken op info@hbpmedia.nl .. Whatsappen kan ook maar dan moet je wel mijn mobiele nummer weten.

Dit vind je misschien ook leuk...

Geef een reactie