Politiecontrole bij lesauto’s en rijinstructeurs in Noord-Holland

ALKMAAR/HAARLEM, 3 december 2025 – Het Team Verkeer van de politie Noord-Holland heeft op dinsdag 2 december grootschalige controles uitgevoerd bij meerdere rijscholen. De actie richtte zich op lesvoertuigen, rijinstructeurs en leerlingen en vond plaats op twee drukbezochte locaties: De Meent in Alkmaar en de Boerhaavelaan in Haarlem. In totaal werden ongeveer honderd lesauto’s en motoren aangesproken. De politie controleerde onder andere op de bevoegdheid van instructeurs, openstaande rijverboden en het gebruik van alcohol of drugs tijdens de rijles.

Een belangrijk onderdeel van de controle was de speekseltest, die als eerste indicatie dient om mogelijk rijden onder invloed op te sporen. Zowel instructeurs als leerlingen moesten deze test ondergaan.

Vier leerlingen en één instructeur testen positief op THC

In Alkmaar bleken alle gecontroleerde partijen in orde te zijn, maar in Haarlem leverden de tests vijf verdenkingen op. Vier leerlingen en één rijinstructeur testten positief op THC, de werkzame stof uit cannabis. Bij alle betrokkenen is vervolgens bloed afgenomen voor nader laboratoriumonderzoek.

Totdat de bloeduitslagen bekend zijn, geldt voor hen een rijverbod van 24 uur. Wanneer uit het onderzoek blijkt dat de instructeur een strafbare hoeveelheid THC in zijn bloed had, kan dit invloed hebben op zijn bevoegdheid. Het Instituut voor Beroepsopleiding en Kwalificatie in de Mobiliteitsbranche (IBKI) beoordeelt in zo’n geval of maatregelen nodig zijn.

Motorrijles zonder juiste bevoegdheid

Tijdens de controle in Haarlem werd ook een rijinstructeur bekeurd omdat hij motorrijles gaf zonder de daarvoor vereiste bevoegdheid. Daarnaast hield de politie extra toezicht in de omgeving van Schiphol-Rijk, een gebied waar veel motorrijscholen oefenen vlak voor examens. Daarbij werd gecontroleerd op de regel dat één instructeur maximaal twee leerlingen tegelijkertijd mag begeleiden. Alle aanwezige rijscholen bleken zich hier keurig aan te houden.

Meer controles aangekondigd

De politie geeft aan dat dergelijke controles de komende periode vaker zullen plaatsvinden. Deze aanpak volgt onder andere uit een incident vorig jaar, waarbij een instructeur en een leerling positief testten op THC en later ook boven de strafbare grens bleken te zitten. Ondanks hun verklaring dat zij alleen de dag ervoor hadden geblowd, bleek de stof nog steeds in het lichaam aanwezig. In dat geval ontving IBKI een melding en volgden passende maatregelen.

Wanneer laboratoriumonderzoek uitwijst dat sprake is van een strafbare concentratie THC of andere middelen, bepaalt de verkeersofficier welke straf wordt opgelegd. Daarnaast wordt het CBR ingeschakeld voor een mogelijke educatieve maatregel of een rijgeschiktheidsonderzoek.

Onaanvaardbaar risico voor verkeersveiligheid

Met deze herhaalde en gerichte controles wil de politie een duidelijke boodschap afgeven: rijden onder invloed – ook tijdens rijlessen – vormt een ernstig risico voor de verkeersveiligheid. Daarom wordt streng opgetreden tegen zowel leerlingen als instructeurs die onder invloed van drugs of alcohol deelnemen aan het verkeer.

De politie benadrukt dat verkeersveiligheid begint bij het aanleren van verantwoord rijgedrag. Het dulden van middelengebruik in de rijschoolsector is volgens hen dan ook onacceptabel, en daarom blijven vergelijkbare acties voorlopig een vast onderdeel van het toezicht in Noord-Holland.