Voormalig notaris Pels Rijcken krijgt torenhoge boete

Hoofdkantoor Pels Rijcken in Den Haag

DEN HAAG, 25 februari 2026 – Het Openbaar Ministerie (OM) heeft geldboetes van in totaal 400.000 euro opgelegd aan twee vennootschappen van een voormalig notaris van het gerenommeerde notarissenkantoor Pels Rijcken. Het strafrechtelijk onderzoek naar grootschalige fraude binnen het voormalige notarissenkantoor is hiermee formeel afgerond.

Uit het onderzoek blijkt dat wijlen notaris F. Oranje zich gedurende een lange periode ruim 9,1 miljoen euro heeft toegeëigend van de derdengeldrekening van Pels Rijcken. De fraude speelde zich af over een periode van meer dan vijftien jaar.

Fraude over vijftien jaar buiten beeld gebleven

Volgens het OM handelde Oranje volledig alleen. Hij maakte structureel gebruik van vervalste documenten en wist dankzij zijn gezaghebbende positie binnen het notariaat jarenlang onder de radar te blijven. Door het oprichten van meerdere stichtingen met misleidende namen kon hij interne controlemechanismen en risicobeheersmaatregelen binnen Pels Rijcken omzeilen.

Deze werkwijze zorgde ervoor dat de onttrekkingen aan de derdengeldrekening lange tijd onopgemerkt bleven, ondanks de omvang en duur van de fraude.

Geldstromen deels getraceerd

Een deel van het verduisterde geld is door Oranje besteed aan consumptieve uitgaven en de aankoop van onroerend goed. Voor zover mogelijk is dit vermogen inmiddels teruggehaald, onder meer door de verkoop van vastgoed.

Het OM benadrukt dat het hier gaat om uit misdrijf verkregen vermogen. Uitgangspunt is dat deze gelden toekomen aan de Staat of worden terugbetaald aan personen en partijen die rechtstreeks schade hebben geleden door het strafbare handelen.

Pels Rijcken aangemerkt als benadeelde partij

Omdat Pels Rijcken de tekorten op de derdengeldrekeningen heeft aangezuiverd en klanten heeft gecompenseerd, wordt het kantoor door het OM aangemerkt als benadeelde partij. Het handelen van Oranje heeft het kantoor aanzienlijke financiële en reputatieschade toegebracht.

Het bedrag dat tot nu toe is teruggehaald, blijkt echter onvoldoende om de volledige schade te dekken. De opgelegde boetes aan de vennootschappen maken deel uit van de strafrechtelijke afdoening.

Zaak tegen voormalig echtgenote geseponeerd

De strafzaak tegen de voormalig echtgenote van Oranje is door het OM geseponeerd. Er is onvoldoende bewijs gevonden dat zij wist of redelijkerwijs had moeten vermoeden dat het door haar echtgenoot ingebracht vermogen afkomstig was uit misdrijf.

Daarmee komt ook aan dit deel van het onderzoek een einde.

Onderzoek gestart na bankmeldingen

Het omvangrijke bedrog kwam aan het licht na meldingen van banken bij de Financial Intelligence Unit (FIU) over ongebruikelijke transacties. Deze signalen werden doorgegeven aan het OM, waarna in 2019 samen met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een strafrechtelijk onderzoek werd gestart.

Pels Rijcken deed in 2020 formeel aangifte tegen Oranje, die tot aan zijn overlijden in november 2020 bestuursvoorzitter van het kantoor was.

Afsluiting van een uitzonderlijke fraudezaak

Met het afronden van het strafrechtelijk onderzoek en het opleggen van de boetes sluit het OM een van de meest ingrijpende fraudezaken binnen het Nederlandse notariaat af. De zaak onderstreept volgens justitie het belang van meldingen van financiële instellingen en blijvende waakzaamheid, ook bij organisaties met een sterke reputatie.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Geef een reactie