CBb schrapt ACM-boete voor Volkswagen omdat Duitsland het concern al bestrafte voor dezelfde feiten.

CBb schrapt ACM-boete voor Volkswagen om sjoemelsoftware

BroN:CBb

DEN HAAG, 2 juni 2026 – Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de boete van 450.000 euro die de Autoriteit Consument en Markt (ACM) aan Volkswagen had opgelegd, geschrapt. Volgens het CBb is de boete in strijd met het Europese beginsel dat iemand niet twee keer voor dezelfde feiten mag worden bestraft.

De zaak draait om dieselautoโ€™s van Volkswagen, Audi, SEAT en ล koda met manipulatiesoftware. Die software zorgde ervoor dat autoโ€™s tijdens officiรซle testen gunstigere uitstootwaarden lieten zien dan onder normale rijomstandigheden. De ACM vond dat Volkswagen zich daarmee in Nederland schuldig had gemaakt aan oneerlijke en misleidende handelspraktijken.

Duitse boete van 1 miljard euro

Volkswagen voerde aan dat het concern in Duitsland al was bestraft voor hetzelfde feitencomplex. Het Duitse openbaar ministerie legde Volkswagen in 2018 een boete op van 1 miljard euro. Die boete had betrekking op de manipulatie van uitlaatgassen bij dieselmotoren, de typegoedkeuringen, de verkoop en de reclame rond de betrokken voertuigen.

Het CBb volgt dat standpunt. Volgens de rechter zijn de feiten waarop de ACM-boete is gebaseerd dezelfde als de feiten waarvoor Volkswagen in Duitsland al is beboet. Daarmee is sprake van strijd met het zogenoemde ne bis in idem-beginsel.

Ruim 201.000 autoโ€™s in Nederland

Uit de uitspraak blijkt dat in Nederland 201.513 voertuigen met de betrokken EA 189-dieselmotor zijn verkocht of op de markt gebracht. Het ging om autoโ€™s van Volkswagen, Audi, ล koda, SEAT en bedrijfswagens van Volkswagen.

De ACM had eerder gesteld dat Volkswagen consumenten had misleid met milieuclaims en met het aanbieden van autoโ€™s die waren voorzien van verboden manipulatiesoftware. Ook werd Volkswagen verweten dat voor de voertuigen ten onrechte de indruk werd gewekt dat zij volledig voldeden aan de voorwaarden voor typegoedkeuring.

Rechtbankuitspraak vernietigd

De rechtbank Rotterdam liet de boete eerder nog in stand. Het CBb vernietigt die uitspraak nu. Ook het besluit van de ACM wordt vernietigd en het oorspronkelijke boetebesluit wordt herroepen.

De ACM moet daarnaast het door Volkswagen betaalde griffierecht van 897 euro terugbetalen. Ook moet de toezichthouder 4.670 euro aan proceskosten vergoeden. Daarmee is de Nederlandse boetezaak tegen Volkswagen over deze ACM-boete beรซindigd.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Discussies

Meer nieuws

Straatroof op klaarlichte dag mislukt: politie vindt gestolen fatbike in Den Helder snel terug, 3 daders op de vlucht

Een minderjarige jongen is vrijdagmiddag in Den Helder beroofd van zijn fatbike door drie gemaskerde daders.

Hoge Raad: KNVB moet proflicentie voetbalclub Vitesse definitief behouden

De voetbalbond had de licentie ingetrokken vanwege aanhoudende overtredingen, maar volgens de hoogste rechter was deze ultieme straf disproportioneel.

Integrale vrijspraak in complexe zedenzaak

De rechtbank Amsterdam heeft een man volledig vrijgesproken van verkrachting en poging tot seksueel binnendringen van twee minderjarigen in de jaren negentig.

Man niet strafbaar na poging doodslag op huisgenote

Vanwege een zeer ernstige psychose krijgt de man hiervoor geen gevangenisstraf of tbs opgelegd

VN-rapport: Ernstig geweld tegen Palestijnse kinderen door Israรซl

De VN-commissie roept de internationale gemeenschap op tot een wapenembargo en snelle actie van het Internationaal Strafhof ter bescherming hiervan.

Duitsland en Frankrijk gaan samen oefenen met Franse kernwapens

Deskundigen spreken van een historische verschuiving in het Europese en bilaterale veiligheidsbeleid.

Kosten van uitkeringen in Nederland: Een analyse van 2024 tot 2026

Dit onderzoeksartikel analyseert de stijgende kosten van het Nederlandse socialezekerheidsstelsel over de jaren 2024, 2025 en de prognoses voor 2026.

Vuurwerkverbod 2026: Nieuwe wet en ontheffingen voor gemeenten

Burgemeesters krijgen de bevoegdheid om lokale verenigingen en stichtingen een ontheffing te verlenen. Hiermee mogen zij op aangewezen locaties maximaal tweehonderd kilo F2-vuurwerk afsteken.

Gerelateerde artikelen

Populair