Antisemitisme genormaliseerd op Britse universiteiten

LONDEN, 16 maart 2026 โ€“ Antisemitisme op Britse universiteitscampussen is “genormaliseerd”. Dat concludeert de Union of Jewish Students (UJS) in een maandag verschenen rapport. Uit een enquรชte onder duizend studenten blijkt dat bijna een kwart getuige is geweest van gedrag waarbij Joodse studenten werden belaagd om hun religie of etniciteit.

Volgens het rapport, getiteld Time for Change, ervaren Joodse studenten een toenemende mate van sociaal isolement en vijandigheid. De cijfers schetsen een somber beeld: รฉรฉn op de vijf studenten geeft aan liever niet of nooit een woning te willen delen met een Joodse medestudent. De UJS spreekt van een “zorgwekkende onverschilligheid” ten opzichte van Jodenhaat binnen het hoger onderwijs.

Verheerlijking van geweld

De onderzoekers stellen dat de spanningen op de campussen sinds de gebeurtenissen van 7 oktober 2023 extreem zijn opgelopen. Bijna de helft van de ondervraagde studenten (47 procent) zegt getuige te zijn geweest van het rechtvaardigen van de Hamas-aanvallen op Israรซl. Daarnaast geeft 49 procent aan slogans of gezangen te hebben gehoord die terreurorganisaties zoals Hamas of Hezbollah verheerlijken.

De impact op het dagelijks leven van Joodse studenten is groot. In getuigenissen die in het rapport zijn opgenomen, spreken studenten over verbale mishandeling, fysieke aanvallen en het worden achtervolgd op weg naar huis. Ruim 65 procent van de respondenten stelt dat hun leerproces is verstoord door aanhoudende protesten op de campus.

Onverschilligheid en gebrek aan actie

Een van de meest opvallende bevindingen is de apathie onder de algemene studentenpopulatie. Een kwart van de ondervraagden geeft aan het niet of nauwelijks belangrijk te vinden of Joodse studenten openlijk voor hun identiteit uit kunnen komen. Wanneer er wel sprake is van antisemitisme, wordt dit slechts in beperkte mate gemeld bij de universiteitsautoriteiten of studentenbonden.

“Joodse studenten worden direct bedreigd en geรฏsoleerd vanwege hun veronderstelde standpunten over het Israรซlisch-Palestijnse conflict”, aldus de UJS. De organisatie benadrukt dat onwetendheid over de Joodse cultuur en geschiedenis diep geworteld is in de huidige campuscultuur en dat universiteitsbesturen te weinig doen om in te grijpen.

Politieke reacties

De Britse overheid kondigde eerder deze maand al extra maatregelen aan om extremisme en intimidatie in het onderwijs aan te pakken. De Office for Students, de toezichthouder voor het hoger onderwijs in Engeland, heeft laten weten sancties op te leggen aan instellingen die er niet in slagen hun studenten te beschermen tegen intimidatie.

Leden van het Hogerhuis hebben geschokt gereageerd op de bevindingen. Zij noemen het “ziekmakend” dat studenten in het huidige tijdsgewricht bang moeten zijn om op basis van hun achtergrond uitgesloten te worden van sociale basisvoorzieningen, zoals gedeelde huisvesting.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Vrees voor olievoorziening na aanval Straat van Hormuz

Nieuw rapport voedt angst voor olieleveringen na aanval in Straat van Hormuz.

Trump roept op tot staken van aanvallen op Russische diesel

Trump vraagt Zelensky om te stoppen met aanvallen op Russische dieselraffinaderijen.

Antonelli wint GP van Spanje en vergroot WK-voorsprong

Antonelli wint de GP van Spanje en vergroot zijn WK-voorsprong.

De razendsnelle opmars van kunstmatige intelligentie

AI groeide van simpele chatbots tot een technologie die haar makers verontrust.

Onderzoekers waarschuwen voor politieke invloed op publieke omroep

Onderzoekers pleiten voor meer journalistieke vrijheid en minder politieke invloed op de publieke omroep.

BRICS-landen uiten zorgen over oorlogen en sancties

De landen veroordeelden daarnaast sancties die niet door de VN-Veiligheidsraad zijn opgelegd.

Duizenden stuks zwaar illegaal vuurwerk gevonden in Geffen

Geffen, Heesch, illegaal vuurwerk, cobra's, politie, drugs, airsoftwapens, vuurwerk, aanhouding, illegale handel

Harde maatregelen tegen geweld en vuurwerk in voetbal

Vertegerswoordigers van KNVB, politie en overheid tijdens de crisisbijeenkomst over voetbalveiligheid

Gerelateerde artikelen

Populair