CBb oordeelt dat de NVWA terecht ingreep bij magere, zieke en kreupele schapen.

CBb: inbeslagname zieke schapen was terecht

BroN:CBb

DEN HAAG, 3 juni 2026 – Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de beroepen van een schapenhouder tegen meerdere handhavingsbesluiten ongegrond verklaard. De minister van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur mocht volgens het College bestuursdwang toepassen na controles door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Bij inspecties in december 2022, januari 2023 en februari 2023 werden volgens toezichthouders magere, zieke en kreupele schapen aangetroffen. Ook was sprake van onvoldoende voer, slechte verzorging en onvoldoende bescherming tegen slechte weersomstandigheden.

Schapen meegenomen en verkocht

De zaak draaide onder meer om het inschakelen van een dierenarts voor zes schapen, een last onder bestuursdwang en het meevoeren van 139 schapen op 16 en 17 januari 2023. Later werden ook 12 schapen van een weideperceel meegenomen. De dieren werden ondergebracht bij een opslaghouder en uiteindelijk verkocht.

De schapenhouder bestreed dat de maatregelen nodig waren. Volgens hem was er voldoende voer, waren dieren behandeld en waren de kosten voor transport, opvang en taxatie te hoog. Het CBb ging daar niet in mee.

Kosten blijven voor rekening schapenhouder

Volgens het College mocht de minister de kosten van de bestuursdwang verhalen op de schapenhouder. Het ging onder meer om 193,06 euro voor de eerste dierenartsmaatregel, 12.606,12 euro voor het meevoeren en opslaan van 139 schapen en 2.086,57 euro voor de latere inbeslagname van 12 schapen.

Het CBb oordeelde dat de transport-, opvang- en taxatiekosten niet onredelijk hoog waren. Ook waren de opbrengsten uit de verkoop van de schapen volgens het College niet te laag.

Wel schadevergoeding door trage behandeling

Hoewel de beroepen ongegrond zijn verklaard, krijgt de schapenhouder wel een schadevergoeding van 1.500 euro. De redelijke termijn voor behandeling van drie procedures was overschreden. De Staat moet daarnaast 467 euro aan proceskosten betalen.

Bron: uitspraak College van Beroep voor het bedrijfsleven van 2 juni 2026.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Discussies

Meer nieuws

Hennepkweker krijgt 45 dagen celstraf na vondst plantage in Alkmaar

Omdat de verdachte al 45 dagen in voorarrest heeft doorgebracht, hoeft hij niet opnieuw de cel in.

Rechtbank pakt drugssmokkelaar ruim 8,5 miljoen euro af

Dit bedrag is verdiend met vijf succesvolle cocaรฏnetransporten in 2020. De officier van justitie had oorspronkelijk ruim 17 miljoen euro geรซist.

Frankrijk komt met totaalverbod sociale media voor jeugd

De overheid wil hiermee de mentale gezondheid van jongeren beschermen en cyberpesten tegengaan. Technologiebedrijven moeten strikte leeftijdscontroles gaan handhaven.

Gewonde bij steekincident AZC Ter Apel

Het geweldsincident vond plaats na een escalatie tussen bewoners op het terrein.

Trump straft Canada om bosbranden met 50% importtarief

Hoewel de maatregel bedoeld is om de buurstaat onder druk te zetten, waarschuwen economen dat vooral de Amerikaanse consument de dupe wordt.

Google’s AI-zoekmachine bedreigt toekomst van open web

Door de integratie van kunstmatige intelligentie in Google Search besteden gebruikers steeds meer tijd direct op de zoekpagina, zonder door te klikken

Trumps defensiebudget van 1,5 biljoen in zwaar weer

Ondanks zijn wens voor een 'droomkrijgsmacht' en de verwijzing naar wereldwijde dreigingen, stuit de forse verhoging op kritiek.

Zwitserse gletsjers smelten in recordtempo door klimaat

Hoge temperaturen en een gebrek aan sneeuwval in de winter versnellen het proces aanzienlijk. Dit heeft grote gevolgen voor de waterhuishouding, de natuur en het toerisme in de Alpen.

Gerelateerde artikelen

Populair