China verscherpt de internetcensuur. Xi Jinping wil meer toezicht op platforms, influencers en content, met nadruk op โ€˜positieve informatieโ€™ voor de samenleving.

China scherpt internetcensuur verder aan

China scherpt internetcensuur verder aan: strengere controle op platforms en influencers

AMSTERDAM, 30 november – China staat al jaren bekend om zijn strenge internetcontrole, maar onder leiding van president Xi Jinping gaan de duimschroeven opnieuw stevig aan. De Chinese overheid heeft aangekondigd dat het toezicht op online platforms, influencers en grote mediabureaus die online creators beheren, verder wordt verscherpt. Met deze maatregel wil Peking een nog hechtere greep krijgen op de digitale informatiestroom en de publieke opinie binnen de landsgrenzen.

Xi Jinping wil uitsluitend โ€˜positieve contentโ€™

De nieuwe richtlijnen komen boven op het al bestaande systeem van zware censuur, dat bekendstaat als de โ€˜Great Firewallโ€™. In China zijn populaire buitenlandse apps zoals Facebook, Instagram, X (Twitter), YouTube en WhatsApp al lange tijd geblokkeerd. Ook buitenlandse filmstudioโ€™s moeten zich vaak aanpassen aan de eisen van de Communistische Partij om toegang te behouden tot de lucratieve Chinese markt. Aanpassingen in scripts, het vermijden van politieke onderwerpen of het benadrukken van Chinese heldendaden zijn geen uitzondering.

In de nieuwste instructies van Xi Jinping staat dat online platforms en contentmakers zich moeten richten op het verspreiden van โ€œpositieve energieโ€ en โ€œmaatschappelijk verantwoord gedragโ€. De overheid wil dat bloggers, influencers en MCN-bureaus actief bijdragen aan de politieke doelen en sociale stabiliteit van het land. Negatieve berichtgeving, kritiek op de overheid of gevoelige politieke onderwerpen worden hierdoor nog verder onder druk gezet.

Influencers moeten voortaan aantonen dat zij โ€œsociale verantwoordelijkheidโ€ dragen. Dat betekent onder meer dat zij geen content mogen plaatsen die โ€œde nationale veiligheid schaadtโ€, โ€œde publieke moraal aantastโ€ of โ€œafbreuk doet aan de sociale harmonieโ€. Wie zich niet aan de regels houdt, riskeert verwijdering van platforms, verlies van inkomsten of zelfs juridische stappen.

Voor MCN-bureaus โ€“ de bedrijven die influencers en livestreamers beheren โ€“ komt er eveneens streng toezicht. Zij moeten actief voorkomen dat hun aangesloten creators verboden onderwerpen bespreken of verkeerde informatie verspreiden. De bureaus worden geacht interne controlesystemen te ontwikkelen, anders kunnen licenties worden ingetrokken.

Gevolgen voor Chinese internetgebruikers

Voor de honderden miljoenen Chinese internetgebruikers zal de ruimte voor vrije meningsuiting nog verder krimpen. Discussies over politiek, mensenrechten, protesten of economische tegenvallers worden al zwaar gemonitord, maar in de nieuwe fase van censuur moeten zelfs neutrale of licht kritische geluiden worden ingeperkt. Platforms worden verantwoordelijk gehouden voor alles wat gebruikers plaatsen, waardoor zij steeds voorzichtiger worden.

Ook buitenlandse bedrijven die actief willen blijven in China, zullen opnieuw hun strategie moeten herzien. Het aanpassen van content, producten en marketing aan de wensen van de partijleiding blijft noodzakelijk om niet geblokkeerd te worden.

Chinaโ€™s greep op informatie wordt nog steviger

Met de nieuwe maatregelen onderstreept Xi Jinping dat hij de controle over de informatiestromen centraal stelt in zijn machtsvoering. Terwijl veel landen inzetten op transparantie en digitale vrijheid, kiest China voor een nog strakker gereguleerd en gecensureerd internet. Daarmee wordt de kloof tussen open en gesloten digitale samenlevingen steeds groter.

Chinaโ€™s internetcensuur was al streng โ€“ nu wordt het nog strikter.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Discussies

Meer nieuws

Rusland kan Oekraรฏense drones inzetten voor valse-vlagactie

Poolse minister Radosล‚aw Sikorski waarschuwt voor een mogelijke Russische valse-vlagoperatie met Oekraรฏense drones tegen een NAVO-land

Oversterfte loopt op tot ruim 900 na hitteperiode eind juni

Dit zogenoemde na-ijleffect is in heel Nederland zichtbaar, vooral in het zuiden en oosten. Ouderen en chronisch zieken bleken extra kwetsbaar, mede door de combinatie met smog.

De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw hard uitgehaald naar Iran

Hij dreigt het land volledig te verwoesten als reactie op vermeende moordplannen. Volgens Trump staan er duizend raketten klaar voor een directe aanval op de Islamitische Republiek.

OM eist 10 jaar cel voor opzettelijk doodrijden 18-jarige man Maassluis

Het dodelijke incident in Maassluis volgde op een uit de hand gelopen telefonische ruzie en een fysieke confrontatie.

Politie rolt netwerk internationale beleggingsfraude op: 6 arrestaties

Om verdere oplichting te stoppen, is de waarschuwingswebsite Operation Sunflower gelanceerd met de pseudoniemen van honderden betrokken accountmanagers.

Boete voor weigeren intelligente energiemeter 1650 euro

Consumenten die een intelligente energiemeter weigeren, riskeren in de toekomst een boete van maximaal 1650 euro. Dit wetsvoorstel is bedoeld om het elektriciteitsnet beter te beheren tijdens de energietransitie.

Nederland heeft hoge boetes, maar weinig vaste afleidingsregels

Nederland kent hoge verkeersboetes, maar veel afleidend gedrag is niet afzonderlijk verboden. Europese regels lijken sterk op elkaar en sancties verschillen wel aanzienlijk tussen landen.

NAVO-top Ankara: 70 miljard euro steun aan Oekraรฏne

NAVO-landen verhogen defensie-investeringen, beloven 70 miljard euro steun aan Oekraรฏne en maken in Ankara afspraken over industrie, innovatie, cyberveiligheid en Europese verantwoordelijkheid binnen het bondgenootschap.

Gerelateerde artikelen

Populair