Meer dan helft Nederlanders voelt zich afgestompt door oorlogsnieuws, blijkt uit onderzoek van ZOA en PanelWizard.

Nederlanders afgestompt door constante oorlogsberichten

AMSTERDAM, 20 februari 2026 – De oorlog in Oekraรฏne zorgt sinds 2022 voor een aanhoudende stroom van oorlogsberichten. In de afgelopen jaren is die berichtgeving verder toegenomen door oplaaiende conflicten in onder meer Gaza en Sudan. Onderzoek van hulporganisatie ZOA, uitgevoerd door onderzoeksbureau PanelWizard, laat zien wat die continue stroom nieuws met Nederlanders doet. Meer dan de helft van de Nederlanders zegt zich โ€˜afgestomptโ€™ te voelen door de voortdurende berichtgeving over oorlog en conflict.

Uit het onderzoek blijkt dat 45 procent van de Nederlanders oorlogsnieuws liever niet meer leest en het bewust wegklikt. Onder jongeren ligt dat aandeel nog hoger: 59 procent. Een van de respondenten verwoordt het als volgt: โ€œDoor de constante stroom aan oorlogsnieuws ben ik er minder gevoelig voor geworden.โ€

Negatieve emoties en schuldgevoel

Naast afstomping roept het oorlogsnieuws bij ongeveer de helft van de Nederlanders ook negatieve emoties op. Het gaat daarbij vooral om gevoelens van somberte, angst en machteloosheid. Bij ruim een kwart van de ondervraagden leidt het negeren van oorlogsnieuws zelfs tot schuldgevoelens. Zij geven aan het lastig te vinden om zich af te sluiten, terwijl de berichtgeving hen tegelijkertijd emotioneel uitput.

Betrokkenheid blijft groot

Tegelijkertijd laat het onderzoek zien dat de betrokkenheid bij slachtoffers van oorlog groot blijft. Twee derde van de Nederlanders zegt zich betrokken te voelen bij mensen die door oorlog worden getroffen, ook wanneer zij de slachtoffers niet persoonlijk kennen. Bovendien wil 70 procent van de ondervraagden op de hoogte blijven van wat er gebeurt in conflictgebieden. Het wegklikken van nieuws betekent volgens de onderzoekers dus niet dat mensen onverschillig zijn geworden.

Verklaring vanuit de psychologie

Volgens Bram Vervliet, hoogleraar Psychologie aan de KU Leuven en auteur van het boek Waarom we bang zijn, is die houding verklaarbaar. โ€œWe kijken machteloos toe, dat is erg moeilijk te verdragen. Daarom is het begrijpelijk dat mensen niet altijd die negatieve emoties opzoeken,โ€ zegt Vervliet. โ€œMaar het belangrijkste is dat een grotere meerderheid zich wรฉl betrokken blijft voelen: je kan perfect betrokken zijn zonder elk nieuw pushbericht te lezen.โ€

Oproep om bewogen te blijven

Ook ZOA-directeur Chris Lukkien ziet die spanning terug. โ€œDe nood in de wereld wordt steeds groter, komt dichterbij en is de hele dag door zichtbaar op je telefoon,โ€ zegt Lukkien. โ€œAl die ellende kan je somber en angstig maken, maar daar is niemand mee geholpen. Verlies daarom nooit het vermogen om geraakt te worden en probeer bewogen te blijven.โ€

Volgens ZOA onderstreept het onderzoek het belang van evenwichtige nieuwsconsumptie: geรฏnformeerd blijven, zonder dat de continue stroom aan berichten leidt tot verlamming of emotionele uitputting.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Armoede in Nederland: cijfers, oorzaken en oplossinge

Armoede in Nederland sinds 1977: cijfers, risicogroepen, oorzaken en oplossingen.

Strengere aanpak XR-demonstranten op A12 Den Haag

Politie houdt 30 XR-demonstranten aan na strenge aanpak bij blokkade A12.

Stop Destroying Videogames: EU reactie op burgerinitiatief

De EU verkiest een vrijwillige gedragscode boven wetgeving om videogames na beรซindiging speelbaar te houden.

Herziening Europees onderzoeksbevel in strafzaken

Nieuwe EU-regels voor bewijsvergaring en videoconferentie in strafzaken.

Nationale Aanpak Funderingen: aanpak woningschade tot 2035

De overheid presenteert de Nationale Aanpak Funderingen (NAF

Stikstof en landbouw: actieplan tot eind 2026

Prioriteiten voor landbouw, natuur en bouw tot eind 2026 uit het actieplan

Venezuela levert olie aan VS na druk van Trump

Venezuela levert olie aan de VS, maar snelle winning blijkt onhaalbaar.

Woningnood Nederland sinds 1970: Oorzaken en oplossingen

Onderzoek naar de woningnood in Nederland vanaf 1970 en concrete oplossingen.

Gerelateerde artikelen

Populair