Nederlandse woningmarkt koelt af door stijgende rente

De woningmarkt koelt af door een stijgende hypotheekrente. Overbieden daalt naar 4,7% en er zijn minder verkopen.

UTRECHT, 30 april 2026 – De Nederlandse woningmarkt laat in het eerste kwartaal van 2026 een duidelijke afkoeling zien. Voor het tweede kwartaal op rij is het gemiddelde overbiedingspercentage gedaald, terwijl het aantal woningverkopen met bijna 12 procent afnam ten opzichte van het voorgaande kwartaal.

In de eerste drie maanden van dit jaar werd er gemiddeld 4,7% boven de vraagprijs geboden. Dit is een daling ten opzichte van het vierde kwartaal van 2025, toen kopers gemiddeld nog 5,2% extra neertelden. Ook het aandeel woningen waarvoor meer dan de vraagprijs werd betaald, liep terug van 73% naar 71,4%.

Minder bezichtigingen en verkopen

De dalende trend is eveneens zichtbaar in het handelsvolume. In totaal wisselden ongeveer 65.000 woningen van eigenaar, wat een daling van 11,9% betekent vergeleken met het kwartaal daarvoor. Volgens Maxim Bours, CEO van huizenplatform Huispedia, speelt de stijgende hypotheekrente hierin een cruciale rol.

De rentes zijn relatief snel toegenomen door de onrust in het Midden-Oosten“, verklaart Bours. Deze stijging heeft directe gevolgen voor de portemonnee van de consument; het budget van een gemiddelde koper is hierdoor met circa tienduizend euro afgenomen. De onzekerheid die de internationale situatie met zich meebrengt, vertaalt zich tevens in een daling van het aantal bezichtigingen per woning met 7,9%.

Duurzame woningen blijven gewild

Ondanks de algemene afkoeling is er één segment dat de dans ontspringt: woningen met een energielabel A+ of beter. In deze categorie nam het overbieden juist toe, van 4,2% naar 4,5%. Dit onderstreept de aanhoudende populariteit van energiezuinige woningen in een markt waar de totale vraag onder druk staat.

Tegelijkertijd moeten verkopers van minder courante woningen vaker hun prijs aanpassen. In het eerste kwartaal werd 12,2% van de woningen met een lagere vraagprijs opnieuw in de markt gezet. Hoewel dit iets lager is dan in het traditioneel prijsgevoelige vierde kwartaal, ligt het percentage fors hoger dan een jaar geleden, toen nog slechts bij 1 op de 10 woningen de prijs werd verlaagd.

Toekomstverwachting onzeker

Bours verwacht dat de huidige afkoeling mogelijk van korte duur is. Seizoensinvloeden zorgen in het voorjaar doorgaans voor meer activiteit en hogere biedingen. Daarnaast zal het dempende effect van het zogenaamde ‘uitpondeffect’ – de verkoop van voormalige huurwoningen – naar verwachting na het komende kwartaal verdwijnen.

De verdere koers van de woningmarkt hangt echter grotendeels af van de kapitaalmarkt. “Als de rente hoog blijft of verder toeneemt, zal de afkoeling doorzetten“, aldus Bours. “Maar bij een daling zal het overbieden weer snel kunnen toenemen“.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

- Advertisement -
HBP Media
HBP Mediahttps://hbpmedia.nl
24 uur per dag het wereldwijde nieuws op uw scherm.. Iets te melden/klagen: info@hbpmedia.nl . Columns zijn op persoonlijke titel

Geef een reactie

Discussies

Meer van dit

Afvalzakken en vuilnis naast volle containers in een straat na Koningsdag

Afval na Koningsdag zorgt voor risico op overlast

Afval na Koningsdag trekt ratten, muizen en insecten aan en kan snel leiden tot langdurige overlast.
euro and lei banknotes with calculator on desk

Wettelijk minimumuurloon stijgt naar € 14,99 per 1 juli...

Het wettelijk minimumuurloon stijgt per 1 juli 2026 naar € 14,99 per uur. Lees hier alles over...
Glazen kassen in de tuinbouwsector die kampen met hoge energieprijzen door geopolitieke spanningen.

Energiemarkt onder druk door conflict in Midden-Oosten

Oplopende energieprijzen door spanningen in het Midden-Oosten raken de tuinbouw en verhogen kosten voor de consument.