NEDERLAND – De dieselauto verdwijnt in hoog tempo uit het Nederlandse straatbeeld. Van alle personenauto's die bij particulieren en kleine bedrijven op kenteken staan, rijdt nog slechts 5,9 procent op diesel. Dat komt neer op 525.683 voertuigen. Sinds 11 augustus verdwenen 16.884 dieselauto's uit het register, gemiddeld ruim 230 per dag. In dezelfde periode groeide het aantal elektrische auto's juist met 30.247. Dat blijkt uit onderzoek van AutoZoWeg.nl op basis van het RDW-kentekenregister van 23 oktober 2026.
De cijfers laten zien dat de verschillen tussen provincies en gemeenten bijzonder groot zijn. Waar diesel op het platteland nog relatief populair is, verdwijnt deze brandstof vooral uit de grote steden.
Friesland blijft koploper met dieselauto's
In Friesland rijdt nog 11,3 procent van de personenauto's op diesel. Daarmee heeft de provincie veruit het hoogste dieselaandeel van Nederland.
Drenthe volgt met 9,3 procent en Groningen met 8,3 procent. Zuid-Holland kent met 4,3 procent juist een van de laagste percentages. Ook Limburg blijft met 4,6 procent onder het landelijke gemiddelde.
De tien gemeenten met het hoogste dieselaandeel liggen op één uitzondering na allemaal in Friesland en Drenthe.
De Fryske Marren voert de ranglijst aan met 13,7 procent, gevolgd door Achtkarspelen met 13,6 procent en Weststellingwerf met 12,9 procent.
Ook Ooststellingwerf en Noardeast-Fryslân scoren hoog, met respectievelijk 12,8 en 12,7 procent.
Diesel vrijwel verdwenen uit sommige gemeenten
In 25 van de 342 Nederlandse gemeenten rijdt nog minstens één op de tien auto's op diesel. Aan de andere kant van de ranglijst staan gemeenten waar deze brandstof nauwelijks nog voorkomt.
Landgraaf heeft met 2,9 procent het laagste dieselaandeel. Zoetermeer volgt met 3,0 procent en Katwijk met 3,1 procent.
Hendrik-Ido-Ambacht en Voorschoten komen beide uit op 3,2 procent.
Van de grote steden heeft Groningen met 7,1 procent het hoogste aandeel dieselauto's. Tilburg en Eindhoven staan met 4,4 procent onderaan.
Diesel duurder dan benzine
De daling wordt mede veroorzaakt door de steeds hogere kosten van dieselrijden. Sinds het uitbreken van de oorlog tegen Iran ligt de dieselprijs aan de pomp boven die van benzine.
Daarnaast betalen dieselrijders doorgaans meer motorrijtuigenbelasting. Voor oudere dieselauto's geldt bovendien een extra fijnstoftoeslag.
Ook milieuzones maken dieselauto's minder aantrekkelijk. In Amsterdam, Arnhem, Den Haag en Utrecht gelden toegangsbeperkingen voor oudere diesels.
Restwaarde dieselauto's sterk gedaald
De afnemende vraag heeft ook gevolgen voor de tweedehandsmarkt. Volgens cijfers van BOVAG is de restwaarde van een vijf jaar oude dieselauto in tien jaar gehalveerd.
Waar een dergelijke auto eerder nog ongeveer 31 procent van de oorspronkelijke nieuwprijs waard was, is dat inmiddels gedaald naar 15 procent.
Voor autobezitters betekent dit dat hun diesel bij verkoop of inruil aanzienlijk minder kan opleveren dan voorheen.
Grote steden verliezen meeste diesels
De afname van het aantal dieselauto's verloopt via export, sloop en inruil. Vooral de grote steden laten een duidelijke daling zien.
Amsterdam verloor sinds augustus 610 dieselauto's, Rotterdam 464 en Almere 276.
Tegelijkertijd blijft diesel op het platteland belangrijk voor automobilisten die veel kilometers maken of regelmatig een aanhanger trekken.
Volgens Kadir Colak, medeoprichter van AutoZoWeg.nl, is het verschil tussen stad en platteland duidelijk zichtbaar.
"Op het platteland is de diesel nog gewoon de werkauto: veel kilometers, trekhaak, weinig alternatieven. In de Randstad is hij bijna verdwenen", aldus Colak.
Hij adviseert dieselbezitters die overwegen hun auto te verkopen niet te lang te wachten, omdat de restwaarde volgens hem verder onder druk staat.




