Spanje kiest voor Eurofighters en wijst Amerikaanse F-35 af

BroN:Reuters

MADRID – Spanje laat de Amerikaanse F-35 voorlopig links liggen en kiest voor de verdere inzet van de Eurofighter Typhoon. Daarmee kiest Madrid voor Europese defensietechnologie in plaats van een Amerikaanse stealthjager van Lockheed Martin. Business AM meldt dat Spanje twintig extra Eurofighters wil aanschaffen.

De keuze past in een bredere koers van de Spaanse regering om defensie-uitgaven zoveel mogelijk binnen Europa te houden. Reuters meldde eerder dat het Spaanse ministerie van Defensie de F-35 niet langer als optie ziet en in plaats daarvan kijkt naar de Eurofighter en het toekomstige Europese gevechtssysteem FCAS.

Belang voor Spaanse industrie

Volgens Business AM moet de keuze voor de Eurofighter ongeveer 3.000 banen in de Spaanse lucht- en ruimtevaartindustrie ondersteunen. Het gaat onder meer om werk in assemblage, onderhoud, systeemintegratie en technische ontwikkeling.

De Eurofighter is een Europees programma van onder meer Airbus, BAE Systems en Leonardo. Spanje is via Airbus en de productielocatie in Getafe nauw betrokken bij de bouw en modernisering van het toestel. Airbus meldde eerder dat Spanje onder het Halcon II-programma 25 extra Eurofighters heeft besteld, als vervanging van een deel van de verouderde F-18-vloot.

Minder afhankelijk van de Verenigde Staten

De keuze heeft ook een politieke lading. De F-35 is het belangrijkste moderne gevechtsvliegtuig binnen veel NAVO-landen, maar het toestel brengt ook afhankelijkheid van Amerikaanse technologie, onderhoud en software met zich mee. Spanje wil volgens meerdere bronnen juist meer grip houden op eigen militaire capaciteit en industriรซle kennis.

Voor de Spaanse luchtmacht is de Eurofighter een logische keuze om oudere F-18-toestellen te vervangen. Voor de marine ligt dat ingewikkelder. De Spaanse Harrier-toestellen kunnen verticaal opstijgen en landen. De F-35B is op dit moment de enige moderne opvolger met die capaciteit. Door de F-35 niet te kopen, ontstaat op termijn een gat in de Spaanse vliegcapaciteit vanaf marineschepen.

Wachten op Europees FCAS

Op langere termijn kijkt Spanje naar FCAS, het Future Combat Air System. Dat Europese project moet een nieuw gevechtssysteem opleveren met bemande toestellen, drones, sensoren en digitale netwerken. Het project is bedoeld als opvolger van huidige gevechtsvliegtuigen, maar zal niet op korte termijn beschikbaar zijn. Reuters noemt FCAS naast de Eurofighter als de Europese route waar Spanje nu de voorkeur aan geeft.

Tot die tijd blijft de Eurofighter de belangrijkste Europese optie voor Madrid. Het toestel is ouder dan de F-35 en heeft geen vergelijkbare stealthcapaciteit, maar is de afgelopen jaren gemoderniseerd met nieuwe sensoren, radar, elektronica en wapensystemen.

Signaal binnen de NAVO

De Spaanse keuze wijkt af van de lijn van verschillende andere NAVO-landen die juist voor de F-35 hebben gekozen. Daarmee geeft Madrid een duidelijk signaal af: defensie-uitgaven moeten niet alleen militaire slagkracht opleveren, maar ook Europese industrie en strategische zelfstandigheid versterken.

De beslissing kan de discussie binnen Europa verder aanjagen. Landen willen meer investeren in defensie, maar verschillen van mening over de vraag of dat geld vooral naar Amerikaanse systemen of naar Europese productie moet gaan. Spanje kiest in dit dossier duidelijk voor de tweede route.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Tien jaar cel voor 24-jarige die vader vermoordde

24-jarige krijgt tien jaar cel voor de geplande moord op zijn vader en een gewapende overval.

Rechter: veiling vakantieparken Oostappen mag doorgaan

Rechter wijst verzoek Oostappen af. Veiling van drie vakantieparken mag op 1 oktober doorgaan.

Starship bereikt voor het eerst baan om aarde

Starship bereikt voor het eerst een baan om de aarde en zet 26 nieuwe Starlink V3-satellieten uit.

Polen wil permanente Amerikaanse legerbasis

Polen zet in op vaste Amerikaanse basis en extra troepen.

VodafoneZiggo maakt netwerk klaar voor DOCSIS 4.0

VodafoneZiggo maakt zijn netwerk gereed voor DOCSIS 4.0 en bereidt Nederland voor op internetsnelheden tot 8 Gbit/s.

Lukashenko wil VS betrekken bij kunstmestfabriek Belarus

De Belarussische president Alexander Lukashenko wil de Verenigde Staten betrekken bij de bouw van een nieuwe fabriek voor stikstofkunstmest in Belarus. ntwikkeld.

Estland: Rusland achter brandstichting bij defensiebedrijf

Estland stelt dat Rusland achter de brandstichting bij defensiebedrijf Milrem Robotics in Tallinn zat.

Groenen Australiรซ voor keuze na vertrek partijleider

Vertrek van Larissa Waters zet toekomst Groenen onder druk.

Gerelateerde artikelen

Populair