Na dagen met extreme hitte volgt vanaf zondag geleidelijk afkoeling. Maandag wordt het aangenamer en verdwijnen de meeste warme plaknachten.

Afkoeling op komst na extreme hitte en plaknachten

DE BILT, 25 juni 2026 – Goed nieuws voor wie de hitte helemaal zat is: vanaf zondag wordt het minder heet in Nederland. Van echte koelte is dan nog geen sprake, want de temperatuur loopt waarschijnlijk nog op naar 25 tot 33 graden. Vooral in het oosten kan het nog tropisch warm blijven.

In het westen en mogelijk ook in delen van het midden van het land kan het zondag al bijna 10 graden koeler worden dan vrijdag. Toch blijft het voor veel mensen onaangenaam warm. Door de hoge luchtvochtigheid voelt de warmte drukkend aan.

Er bestaat bovendien nog onzekerheid over de precieze temperatuurverdeling. Wanneer de tropische lucht langer blijft hangen, kan het zondag ook in het westen nog 30 graden worden. In het binnenland zijn dan opnieuw temperaturen ruim boven 30 graden mogelijk.

Kans op felle onweersbuien

In de loop van zondag neemt de kans op stevige onweersbuien toe. De lucht wordt vochtiger en benauwder, waardoor de gevoelstemperatuur hoog blijft. Voor veel mensen zal zondag daardoor nog steeds als zwaar zomerweer aanvoelen.

De buien kunnen lokaal fel uitpakken. Daarbij kan in korte tijd veel regen vallen. Ook windstoten en onweer zijn mogelijk. De buien vormen de overgang naar een minder hete periode.

Maandag duidelijk aangenamer

Maandag zet de afkoeling verder door. De temperatuur komt dan waarschijnlijk uit tussen 23 en 27 graden. Daarmee blijft het zomers, maar verdwijnt de extreme hitte op de meeste plaatsen.

De rest van de week schommelen de maxima veelal rond 23 graden. Dat is voor veel mensen aanzienlijk aangenamer dan de tropische temperaturen van de afgelopen dagen. Toch blijft het nog iets warmer dan gebruikelijk voor eind juni. Het langjarig gemiddelde ligt rond 21 graden.

Het weerbeeld wordt wisselvalliger. Wolken, zon en enkele buien wisselen elkaar af. Daardoor wordt het beter weer om weer actief buiten te zijn, zonder de zware belasting van extreme hitte.

Einde aan plaknachten

Niet alleen overdag, maar ook in de nachten wordt het aangenamer. De afgelopen dagen hadden veel plaatsen te maken met warme plaknachten. Op sommige plekken bleef de temperatuur een heel etmaal boven 20 graden. Zulke nachten maken het moeilijk om woningen af te laten koelen.

In de nacht naar maandag komt daar waarschijnlijk verandering in. De minimumtemperatuur daalt dan naar ongeveer 17 graden. Vanaf de nacht naar dinsdag wordt het nog koeler, met minima tussen 12 en 16 graden.

Dat zijn gunstige temperaturen om woningen te ventileren. Door ramen en deuren in de late avond, nacht en vroege ochtend open te zetten, kan de warmte beter uit huis verdwijnen.

Koelere lucht vanaf de Atlantische Oceaan

De extreme hitte van de afgelopen dagen werd veroorzaakt door zeer warme lucht uit Noord-Afrika. Die lucht kwam via Zuid-Europa richting Nederland en zorgde voor tropische temperaturen, hoge luchtvochtigheid en benauwde nachten.

Vanaf zondag krijgt koelere lucht uit het noorden en vanaf de Atlantische Oceaan meer invloed. Ook neemt de hoeveelheid bewolking toe. Daardoor krijgt de zon minder kans om de temperatuur snel verder op te drijven.

Klimaat maakt hitte zwaarder

De weersomslag past bij normale weerprocessen, maar de gevolgen van zulke warme periodes worden door het opwarmende klimaat groter. Hittegolven komen vaker voor, duren langer en verlopen gemiddeld intenser.

Ook nachten koelen minder snel af. Daardoor neemt de belasting voor ouderen, jonge kinderen, mensen met gezondheidsproblemen en mensen in slecht geรฏsoleerde woningen toe.

De komende dagen blijft het daarom verstandig om inspanning tijdens de warmste uren te beperken, voldoende te drinken en woningen zoveel mogelijk koel te houden. Vanaf maandag wordt het weerbeeld duidelijk minder extreem.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Rechter wijst verzoek milieugroep tegen Openlucht Filmfestival Apeldoorn af

De stichting vreesde voor natuurschade op de Veluwe, maar volgens de rechter mag de burgemeester bij een evenementenvergunning uitsluitend toetsen op openbare orde en veiligheid, niet op eventuele natuurbelangen.

Hulpverleenster veroordeeld voor ontucht met TBS-patiรซnt

De hulpverleenster krijgt een voorwaardelijke taakstraf van honderdtwintig uur en mag de komende vijf jaar niet meer in de gezondheids- of maatschappelijke zorg werken.

Olieprijzen omhoog en aandelen onder druk door aanhoudende oorlog met Iran

De aanhoudende spanningen en de blokkade van cruciale vaarroutes zetten de wereldwijde economie zwaar onder druk.

Waarom banken de financiering van Amerikaanse datacenters onder de loep nemen

De explosieve groei van Amerikaanse AI-datacenters stuit op steeds meer lokale weerstand. Burgers protesteren tegen een gebrek aan transparantie, hoog energieverbruik en watergebruik.

Rechtbank Den Haag bevraagt Europees Hof over ‘adequate opvang’ voor minderjarige asielzoekers

De zaak draait om de vraag of de enkele aanwezigheid van een ouder in het land van terugkeer juridisch gezien voldoende is om te spreken van 'adequate opvang'.

Temperatuurstijging zeewater vormt acute bedreiging voor natuur

Sinds 1970 warmen de Middellandse Zee en de Noordzee in een ongekend tempo op. Deze temperatuurstijging heeft verwoestende gevolgen voor de mariene ecologie.

Drie beรฏnvloedbare factoren verkorten dementievrije levensduur fors

Een langlopende Amerikaanse studie koppelt drie beรฏnvloedbare risicofactoren aan aanzienlijk minder jaren zonder dementie: hoge bloeddruk, diabetes en roken.

Israรซl wijst Amerikaans Gazaplan af en weigert terugtrekking leger

Israรซl heeft het Amerikaanse vijftienpuntenplan voor Gaza afgewezen. Premier Benjamin Netanyahu zegt dat het Israรซlische leger zich niet uit de Gazastrook terugtrekt voordat Hamas volledig is ontwapend.

Gerelateerde artikelen

Populair