Een column over klimaatontkenning, extreme hitte in Zuid-Europa, droogte rond de Middellandse Zee en steeds zwaarder noodweer in Nederland.

Column: ‘Het is allemaal gelogen’

Het is een zin die ik steeds vaker voorbij zie komen op sociale media: “Het is allemaal gelogen.” Vooral wanneer het over klimaatverandering gaat, komt die reactie bijna automatisch. Volgens de hardste ontkenners is alles verzonnen. Door wetenschappers, door politici, door media, en uiteraard door wat zij graag de “linkse kerk” noemen.

Ik vraag me dan af hoeveel bewijs iemand nodig heeft voordat de werkelijkheid doordringt. Want het gaat niet meer om abstracte grafieken, jaargemiddelden of modellen voor 2050. Het gebeurt gewoon voor onze neus.

Hitte wordt steeds gewoner

Kijk naar Spanje. Temperaturen van rond of boven de 40 graden zijn daar niet langer uitzonderingen die eens in de zoveel jaar voorkomen. Ze komen vaker, duren langer en raken mensen, dieren, landbouw en toerisme. In Frankrijk klinkt bij hittegolven de waarschuwing om voorzichtig te zijn met alcohol, omdat het lichaam bij zulke temperaturen al zwaar onder druk staat.

Dat zijn geen verzinsels. Dat zijn praktische waarschuwingen in landen waar extreme hitte steeds nadrukkelijker onderdeel wordt van het dagelijks leven.

Wijnboeren in Spanje, Frankrijk, Italië en Griekenland zien hun oogsten steeds vaker lijden onder droogte en hitte. Druiven verschrompelen, opbrengsten dalen, oogstmomenten verschuiven. Wat vroeger zeldzaam was, wordt steeds vaker normaal. En toch blijft er een groep roepen dat het allemaal een complot is.

Mijn vriend in Douz

Ik denk ook aan een vriend in Tunesië. Hij woont in Douz, aan de rand van de woestijn. In de buurt verhuurde hij dromedarissen. Geen kamelen, want in Arabische landen zie je vooral dromedarissen. Kamelen horen eerder bij streken als Centraal-Azië, Afghanistan en zelfs Australië.

Mijn vriend Tikri moest stoppen met zijn bedrijf. Niet omdat hij geen zin meer had. Niet omdat er geen toeristen kwamen. Maar omdat het simpelweg te heet werd. In februari worden daar al temperaturen ruim boven de 30 graden gemeten. Twintig jaar geleden kon het overdag nog aangenaam zijn en ’s nachts zelfs flink afkoelen.

Dat verschil voel je niet in een grafiek. Dat voel je in een leven dat verandert.

Ook Nederland verandert

Nederland is geen woestijnland. Toch merk ik ook hier hoe het weer verandert. Vijftien jaar geleden ging ik met vrienden op pad als er zwaar onweer werd voorspeld. We reden half Europa door om rolwolken, bliksem en zware buien te zien. Dat soort weer was toen bijzonder. Iets waarvoor je op reis ging.

Nu lijkt het dichterbij te komen. Zware onweersbuien, valwinden, hoosbuien en plotselinge wateroverlast zijn geen verre verhalen meer. Het gebeurt hier. In onze eigen regio. Niet elke bui is klimaatverandering, maar het patroon wordt moeilijker te negeren.

Ontkennen wordt steeds vreemder

Natuurlijk verandert het klimaat altijd. Dat argument hoor ik vaak. Maar dat is niet het punt. Het punt is de snelheid, de kracht en de gevolgen. Wie alles afdoet als leugen, hoeft nergens meer over na te denken. Geen vragen stellen. Geen maatregelen nemen. Geen verantwoordelijkheid voelen.

Ik kan daar niet in mee. Ik zie de hitte in Zuid-Europa, de droogte rond de Middellandse Zee, het verhaal van mijn vriend in Tunesië en het zwaardere weer boven Nederland.

En dan denk ik: wie nu nog roept dat het allemaal gelogen is, liegt vooral tegen zichzelf.

Henk Prins


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

IGJ schorst huisarts Rhoon wegens gevaar patiëntveiligheid

De zorgverlener mag haar werkzaamheden niet langer uitvoeren vanwege zeer risicovolle situaties die de patiëntveiligheid ernstig in gevaar brengen.

Waterschap waarschuwt voor oprukkende zouttong door droogte

Waterschap Rivierenland neemt maatregelen om de zoetwatervoorraad te beschermen, waaronder selectieve waterinlaat bij Kinderdijk

Voetballer vrijgesproken na geweld op veld door gebrekkig onderzoek

Een voetballer is vrijgesproken van ernstig geweld tijdens een wedstrijd in Breda omdat verklaringen botsen en belangrijk bewijs ontbreekt.

Taakstraf en deels voorwaardelijke cel voor caféruzies in Maastricht

De verdachte deelde in augustus 2025 meerdere klappen uit in verschillende cafés, waarbij hij één slachtoffer met een bierglas op het oor sloeg.

15-jarige veroordeeld voor gewapende overval op juwelier

Tijdens de roof bedreigde hij drie medewerkers met een alarmpistool, terwijl een mededader vitrines insloeg en sieraden stal.

15-jarige veroordeeld voor wapenlevering schietpartij Hofplein Rotterdam

De tiener overhandigde in april 2025 een vuurwapen aan een medeverdachte, die daarmee even later op het Hofplein op personen schoot.

Stijgende energieprijzen grootste zorg voor Nederlanders

Bijna 80 procent van de Nederlanders maakt zich zorgen over stijgende energieprijzen, blijkt uit onderzoek van Overstappen.nl.

FIFA beschuldigd van chantage

De druk op FIFA-president Gianni Infantino neemt verder toe nu de wereldvoetbalbond door diverse partijen wordt beschuldigd van chantage. Critici stellen dat de bond machtsmiddelen misbruikt om beslissingen door te drukken

Gerelateerde artikelen

Populair