Het Iran-conflict zet druk op de Europese economie, met extra risicoโ€™s voor Oost-Europa en mondiale handel.

Iran-conflict zet Europese economie onder druk

AMSTERDAM, 19 maart 2026 – Het conflict rond Iran vormt opnieuw een zware stresstest voor de Europese economie. Vooral landen in Centraal- en Oost-Europa staan onder druk door hogere energieprijzen, zwakkere valuta en oplopende financiรซle risicoโ€™s. Volgens Johan Geeroms, Director Risk Underwriting Benelux bij Allianz Trade, kan die onrust ook de rest van de Europese Unie raken.

Oost-Europa extra kwetsbaar door energie-afhankelijkheid

Volgens Geeroms zijn vooral landen als Hongarije en Polen gevoelig voor de gevolgen van het conflict. Hun munten verloren de afgelopen weken fors aan waarde. De Hongaarse forint daalde met 8 procent, terwijl de Poolse zloty 5 procent verloor.

Als de Straat van Hormuz langere tijd gesloten blijft, dreigt voor deze economieรซn zelfs een recessie. Veel landen in de regio zijn sterk afhankelijk van ingevoerde energie en kampen tegelijk met zwakke overheidsfinanciรซn. Hongarije heeft bijvoorbeeld een begrotingstekort van ruim 5 procent. Dat tekort is volgens Geeroms mede het gevolg van eerdere brandstofprijsplafonds.

Ook op de obligatiemarkten liep de spanning op. Staatsleningen van deze landen werden massaal verkocht. Dat wijst erop dat beleggers het vertrouwen verliezen en meer risico zien in de financiรซle positie van deze economieรซn.

Eerste impact voor EU lijkt nog beheersbaar

De directe economische schade voor de Europese Unie blijft volgens Allianz Trade in de eerste maanden waarschijnlijk beperkt. De EU beschikt over strategische energievoorraden en haalt olie en gas inmiddels uit meer verschillende regioโ€™s dan voorheen. Daardoor is de afhankelijkheid van het Midden-Oosten kleiner dan enkele jaren geleden.

Daarnaast kunnen overheden de economische klap deels opvangen met steunmaatregelen, zoals subsidies en prijsplafonds voor huishoudens en bedrijven. Toch waarschuwt Geeroms dat een langdurig conflict vrijwel zeker leidt tot extra inflatie.

Hogere inflatie verkleint tegelijk de kans dat centrale banken de rente verlagen. Dat is ongunstig voor consumenten, bedrijven en investeringen. Vooral in een periode waarin de Europese economie al broos is, kan dat het herstel afremmen.

Financiรซle stress kan overslaan naar de EU

Geeroms benadrukt dat de EU niet losstaat van de problemen in Oost-Europa. De economieรซn zijn via handel, investeringen en banken nauw met elkaar verbonden. Problemen in landen aan de oostgrens van Europa kunnen daardoor doorwerken naar het bredere financiรซle systeem binnen de EU.

Zwakke valuta, stijgende rentes en oplopende schulden in deze landen vergroten niet alleen de economische onzekerheid, maar ook de politieke risicoโ€™s in Europa. Volgens Allianz Trade maakt juist die verwevenheid de situatie zorgelijk.

Ook kwetsbare opkomende landen lopen extra risico

Niet alleen Oost-Europa heeft last van de oplopende spanningen. Allianz Trade ziet ook risicoโ€™s voor meerdere opkomende landen in Aziรซ, Afrika en het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om Bangladesh, Egypte, Ethiopiรซ, Jordaniรซ, Kenia, Marokko, Pakistan, Sri Lanka en Tunesiรซ.

Deze landen hebben volgens de kredietverzekeraar vaak dezelfde zwakke punten: een grote afhankelijkheid van energie-import, kwetsbare staatsfinanciรซn en tekorten op de lopende rekening. Als olie- en gasprijzen langdurig hoog blijven, neemt daar de kans op recessies verder toe.

Dat kan uiteindelijk ook westerse economieรซn raken. Veel van deze landen zijn onderdeel van internationale productieketens. Problemen daar kunnen leiden tot hogere kosten, vertragingen in leveringen en zelfs productie-uitval.

Olieprijs fors hoger, maar situatie minder ernstig dan in 2022

In de eerste week van het conflict steeg de olieprijs kortstondig met 40 procent, tot een piek van ongeveer 120 dollar per vat. Inmiddels ligt de prijs nog altijd circa 15 procent boven het niveau van voor de escalatie.

Volgens Geeroms komt die stijging op een gevoelig moment. Veel bedrijven gingen ervan uit dat de energiecrisis van 2022 achter hen lag. Door de nieuwe spanningen lopen energie- en transportkosten opnieuw op.

Toch is de uitgangspositie van Europa volgens hem beter dan destijds. De energievoorziening is breder gespreid, gasvoorraden zijn beter gevuld en overheden weten beter welke noodmaatregelen zij kunnen inzetten. Daarom acht Allianz Trade de kans op een acute energiecrisis of zware recessie in Europa kleiner dan in 2022.

Wake-upcall voor Europa

Volgens Geeroms laat het conflict vooral zien dat Europa nog altijd kwetsbaar is op energiegebied. Ondanks eerdere lessen uit de energiecrisis blijft geopolitieke onrust in het Midden-Oosten direct voelbaar in de economie.

Daarmee is het Iran-conflict volgens Allianz Trade niet alleen een tijdelijke verstoring, maar ook een duidelijke waarschuwing. Europa is beter voorbereid dan enkele jaren geleden, maar nog altijd niet bestand tegen langdurige nieuwe schokken op de energiemarkt.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

onderzoek: Wat gebeurt er als Nederland alle datacenters weigert?

De roep om een stop op de bouw van datacenters klinkt steeds luider in Nederland. Maar wat zijn de daadwerkelijke consequenties van een dergelijke rem op de digitale infrastructuur?

Grote brand in nieuw Wildberries-magazijn Samara

In de Russische regio Samara is een enorme brand uitgebroken in een gloednieuw magazijn van onlinewarenhuis Wildberries. Het logistieke centrum, dat pas een jaar geleden opende, beslaat 178.000 vierkante meter en is cruciaal voor de distributie in de Wolga-regio

EU-landbouwtop focust op concurrentiekracht en verduurzaming

Tijdens de recente Europese Landbouw- en Visserijraad stonden voedselzekerheid, verduurzaming en de concurrentiepositie van boeren centraal

Grootste zonsverduistering van deze eeuw op 12 augustus

Vanaf 19.16 uur schuift de maan voor de zon, met een hoogtepunt om 20.11 uur waarbij 88 procent bedekt is. Voor een totale zonsverduistering moet men in Spanje of IJsland zijn.

UEFA en KNVB eisen vertrek Infantino na commercieel debacle

De Europese voetbalbond UEFA en de KNVB eisen het onmiddellijke vertrek van FIFA-voorzitter Gianni Infantino. Aanleiding is het recente debacle rondom de verregaande commercialisering van de voetbalsport.

Voorarrest kroongetuige Marengo-proces per direct geschorst

De verdachte sloot in 2017 een deal en zit al acht jaar vast. Het hof honoreert de destijds voorziene detentieduur van maximaal acht jaar, hoewel het hoger beroep nog loopt.

Taakstraf voor 17-jarige na breken been van bezoeker moeder

Het slachtoffer, dat bij de moeder van de dader op visite was, liep door een schop botbreuken op. Omdat de breuken zonder operatie genazen, acht de rechter zware mishandeling niet bewezen.

De 10 meest bizarre wetten van de USA uitgelicht

Elke staat heeft eigen regels, wat vaak leidt tot vreemde wetten. Van een verbod op nepsnorren in de kerk tot restricties rondom het fotograferen van beren.

Gerelateerde artikelen

Populair