Onderzoek: Duitse CanG-wet zorgt voor verschuiving in herkomst van product

Bijna anderhalf jaar geleden werd in Duitsland de cannabiswet (CanG) geรฏntroduceerd. Deze wet leidt tot enkele ingrijpende veranderingen in de manier waarop de consumenten in Duitsland hun cannabis verkrijgen.

Inzicht krijgen

Om hier beter inzicht in te krijgen heeft het Inistitut fรผr Suchtforschung (ISFF) van de Frankfurt University of Applied Sciences (Frankfurt UAS) in samenwerking met de Evangelische Hochschule Freiburg een online enquรชte afgenomen. Hieruit blijkt dat 88 procent van de volwassen respondenten in de afgelopen zes maanden cannabis uit legale bronnen heeft verkregen. Voor de inwerkingtreding van de wet, 1 april 2024, was dit slechts 24%.

CanG-wet zorgt voor verschuiving in herkomst van product

Bijna 80 procent noemt eigen teelt of de apotheek als voornaamste bron. Hiermee is een goede en vooral belangrijke stap gezet in het terugdringen van de illegale markt. Zo laat de enquรชte zien dat de cannabiswet al een succes is wat betreft het verzwakken van de illegale markt. Namelijk merendeel van degenen die cannabis consumeren in Duitsland maken nu gebruik van legale bronnen. Deze enquรชte werd tussen eind maart en begin juni 2025 ingevuld door meer dan 11.000 consumenten. Hiervan gebruikt minstens 81 procent wekelijks en meer dan 39 procent dagelijks. Voor eigenteelt kunnen consumenten gebruik maken van growshops voor alle benodigdheden.

Consumptiepatronen van consumenten

De resultaten uit de enquรชte laten zien dat cannabis voornamelijk in private contexten wordt gebruikt. Zo consumeert vrijwel iedereen het thuis in hun eigen woning. Ongeveer de helft laat ook weten het te consumeren in publieke ruimtes. Hoewel de wet sinds 2024 dus meer mogelijkheden biedt voor gebruik in openbare ruimte, blijft thuisgebruik de voorkeur hebben. Onder de jongen respondenten blijkt dit anders. De enkele jongeren die meededen aan het onderzoek gaven publieke ruimte vaker aan als consumptieplek. De meest populaire consumptiemethoden zijn joints met tabak en vaporizers. Ook een vijfde van de respondenten maakt gebruik van synthetische cannabinoรฏden.

Geslacht en risicogedrag

De enquรชte is voor 86 procent ingevuld door mannen. Toch is opvallend dat vrouwen vaker risicovolle vormen van consumptie toepassen. Wanneer dat vrouwen of jongeren consumeren, doen zij dit vaker in risicovollere vormen dan mannen. Cannabis wordt vaker gerookt in een joint en ook synthetische cannabinoรฏden worden vaker gebruikt. Daarnaast maken vrouwen ook vaker gebruik van illegale bronnen. Dit komt doordat cannabis vaker verkregen wordt via vrienden.

Al deze bevindingen bieden relevante aanknopingspunten voor gerichte voorlichting. De studie is een waardevolle aanvulling op het officiรซle evaluatieproces van de federale overheid. Het levert belangrijke inzichten als externe bron voor de officiรซle evaluatie.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Vrees voor olievoorziening na aanval Straat van Hormuz

Nieuw rapport voedt angst voor olieleveringen na aanval in Straat van Hormuz.

Trump roept op tot staken van aanvallen op Russische diesel

Trump vraagt Zelensky om te stoppen met aanvallen op Russische dieselraffinaderijen.

Antonelli wint GP van Spanje en vergroot WK-voorsprong

Antonelli wint de GP van Spanje en vergroot zijn WK-voorsprong.

De razendsnelle opmars van kunstmatige intelligentie

AI groeide van simpele chatbots tot een technologie die haar makers verontrust.

Onderzoekers waarschuwen voor politieke invloed op publieke omroep

Onderzoekers pleiten voor meer journalistieke vrijheid en minder politieke invloed op de publieke omroep.

BRICS-landen uiten zorgen over oorlogen en sancties

De landen veroordeelden daarnaast sancties die niet door de VN-Veiligheidsraad zijn opgelegd.

Duizenden stuks zwaar illegaal vuurwerk gevonden in Geffen

Geffen, Heesch, illegaal vuurwerk, cobra's, politie, drugs, airsoftwapens, vuurwerk, aanhouding, illegale handel

Harde maatregelen tegen geweld en vuurwerk in voetbal

Vertegerswoordigers van KNVB, politie en overheid tijdens de crisisbijeenkomst over voetbalveiligheid

Gerelateerde artikelen

Populair