Staat moet schadevergoeding betalen om trage rechtsgang

DEN HELDER, 8 mei 2026 โ€“ De Staat der Nederlanden is door de Centrale Raad van Beroep (CRvB) veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan twee burgers. De hoogste rechter in socialezekerheidszaken oordeelde dat de redelijke termijn voor de behandeling van hun juridische procedure is overschreden.

De uitspraak volgt op een langlopend conflict over een besluit van de gemeente Den Helder uit december 2021. Hoewel de inhoudelijke zaak inmiddels is afgerond, oordeelde de Raad dat de totale duur van de procedure in de rechterlijke fase te lang heeft geduurd.

Overschrijding van de redelijke termijn

In de Nederlandse rechtspraak geldt als uitgangspunt dat een procedure in twee instanties, zoals de rechtbank en het hoger beroep, in totaal niet langer dan vier jaar mag duren. In dit specifieke geval stelde de Centrale Raad van Beroep vast dat er geen bijzondere omstandigheden waren die een langere procesduur rechtvaardigden.

De redelijke termijn bleek uiteindelijk met drie maanden te zijn overschreden. Omdat deze vertraging volledig ontstond tijdens de fase waarin de rechter zich over de zaak boog, is de Staat โ€“ en in het bijzonder de minister van Justitie en Veiligheid โ€“ aangewezen als de partij die de schade moet vergoeden.

Financiรซle compensatie en proceskosten

De Centrale Raad van Beroep kende de verzoekers een schadevergoeding toe van 500 euro. Dit bedrag is bedoeld als compensatie voor de immateriรซle schade die burgers ondervinden wanneer een juridische uitspraak onnodig lang op zich laat wachten.

Naast de schadevergoeding werd de Staat ook veroordeeld in de proceskosten die de burgers moesten maken voor het indienen van het verzoek om schadevergoeding. Deze kosten zijn door de Raad begroot op 467 euro. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep onderstreept het belang van een voortvarende rechtsgang, waarbij burgers recht hebben op een uitspraak binnen een afzienbare tijd.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Airbus A350F maakt eerste vlucht en opent aanval op Boeing

Airbus heeft de nieuwe A350F voor het eerst laten vliegen. Het vrachtvliegtuig moet vanaf 2027 de concurrentie met Boeing aangaan.

Tien jaar cel voor 24-jarige die vader vermoordde

24-jarige krijgt tien jaar cel voor de geplande moord op zijn vader en een gewapende overval.

Rechter: veiling vakantieparken Oostappen mag doorgaan

Rechter wijst verzoek Oostappen af. Veiling van drie vakantieparken mag op 1 oktober doorgaan.

Starship bereikt voor het eerst baan om aarde

Starship bereikt voor het eerst een baan om de aarde en zet 26 nieuwe Starlink V3-satellieten uit.

Polen wil permanente Amerikaanse legerbasis

Polen zet in op vaste Amerikaanse basis en extra troepen.

VodafoneZiggo maakt netwerk klaar voor DOCSIS 4.0

VodafoneZiggo maakt zijn netwerk gereed voor DOCSIS 4.0 en bereidt Nederland voor op internetsnelheden tot 8 Gbit/s.

Lukashenko wil VS betrekken bij kunstmestfabriek Belarus

De Belarussische president Alexander Lukashenko wil de Verenigde Staten betrekken bij de bouw van een nieuwe fabriek voor stikstofkunstmest in Belarus. ntwikkeld.

Estland: Rusland achter brandstichting bij defensiebedrijf

Estland stelt dat Rusland achter de brandstichting bij defensiebedrijf Milrem Robotics in Tallinn zat.

Gerelateerde artikelen

Populair