Mélenchon wil president van Frankrijk worden

PARIJS, 4 mei 2026 – De Franse linkse politicus Jean-Luc Mélenchon wil in 2027 opnieuw meedoen aan de presidentsverkiezingen. De 74-jarige leider van La France Insoumise bevestigde zijn kandidatuur in een televisie-interview met TF1. Het wordt zijn vierde poging om president van Frankrijk te worden.

Mélenchon deed eerder mee aan de presidentsverkiezingen van 2012, 2017 en 2022. Bij de laatste verkiezingen eindigde hij als derde, achter Emmanuel Macron en Marine Le Pen. Volgens Mélenchon is zijn partij klaar voor de campagne, met een team, een programma en één kandidaat.

Franse verkiezingen liggen politiek open

De Franse presidentsverkiezingen van 2027 worden belangrijk voor de politieke koers van Frankrijk. President Emmanuel Macron mag na twee termijnen niet opnieuw kandidaat zijn. Daardoor ontstaat ruimte voor een nieuwe machtsstrijd tussen centrum, links en rechts.

Aan de rechterzijde geldt oud-premier Édouard Philippe als mogelijke kandidaat van het centrum-rechtse kamp. Aan de radicaal-rechtse kant is de situatie minder duidelijk. Marine Le Pen wil opnieuw een rol spelen, maar haar kandidatuur wordt bemoeilijkt door een veroordeling in een zaak rond misbruik van EU-gelden. Zij is tegen die uitspraak in beroep gegaan. Als Le Pen niet kan meedoen, wordt Jordan Bardella gezien als waarschijnlijke kandidaat van Rassemblement National.

Linkse kamp blijft verdeeld

Mélenchon is al jaren een van de bekendste gezichten van de Franse linkerzijde. Zijn partij La France Insoumise heeft een uitgesproken sociaal, anti-establishment en kritisch Europees profiel. Tegelijk ligt Mélenchon binnen links ook gevoelig. Andere linkse partijen zoeken naar manieren om gezamenlijk op te trekken richting 2027, maar Mélenchon heeft zich tot nu toe niet achter een brede linkse voorverkiezing geschaard.

Daarmee dreigt de Franse linkerzijde opnieuw verdeeld de presidentsverkiezingen in te gaan. Dat kan bepalend worden in een verkiezing waarin de strijd om een plaats in de tweede ronde waarschijnlijk scherp zal zijn.

Strijd tegen uiterst rechts centraal

Mélenchon presenteert zijn kandidatuur vooral als onderdeel van de strijd tegen Rassemblement National. Die partij staat er in peilingen al langere tijd sterk voor en hoopt in 2027 voor het eerst de Franse presidentsverkiezingen te winnen.

Voor Mélenchon is de vraag wie namens Rassemblement National aantreedt minder belangrijk dan de politieke tegenstelling zelf. Volgens hem zal zijn belangrijkste tegenstander uit dat kamp komen: Le Pen of Bardella.

Ervaren kandidaat met polariserend profiel

De kandidatuur van Jean-Luc Mélenchon brengt ervaring, herkenbaarheid en organisatiekracht met zich mee. Tegelijk roept zijn profiel weerstand op, ook buiten het rechtse kamp. Critici noemen hem te radicaal en te confronterend, terwijl aanhangers hem zien als een noodzakelijke tegenmacht tegen neoliberaal beleid en uiterst rechts.

Met zijn aankondiging begint de Franse presidentscampagne ruim voor de verkiezingsdatum al vorm te krijgen. De komende maanden moet blijken of Mélenchon erin slaagt de linkerflank te verenigen, of dat meerdere linkse kandidaten elkaar opnieuw stemmen gaan kosten.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Manchester City schuldig aan vrijwel alle aanklachten

Manchester City is schuldig bevonden aan vrijwel alle financiële aanklachten van de Premier League. De club gaat in beroep.

Airbus A350F maakt eerste vlucht en opent aanval op Boeing

Airbus heeft de nieuwe A350F voor het eerst laten vliegen. Het vrachtvliegtuig moet vanaf 2027 de concurrentie met Boeing aangaan.

Tien jaar cel voor 24-jarige die vader vermoordde

24-jarige krijgt tien jaar cel voor de geplande moord op zijn vader en een gewapende overval.

Rechter: veiling vakantieparken Oostappen mag doorgaan

Rechter wijst verzoek Oostappen af. Veiling van drie vakantieparken mag op 1 oktober doorgaan.

Starship bereikt voor het eerst baan om aarde

Starship bereikt voor het eerst een baan om de aarde en zet 26 nieuwe Starlink V3-satellieten uit.

Polen wil permanente Amerikaanse legerbasis

Polen zet in op vaste Amerikaanse basis en extra troepen.

VodafoneZiggo maakt netwerk klaar voor DOCSIS 4.0

VodafoneZiggo maakt zijn netwerk gereed voor DOCSIS 4.0 en bereidt Nederland voor op internetsnelheden tot 8 Gbit/s.

Lukashenko wil VS betrekken bij kunstmestfabriek Belarus

De Belarussische president Alexander Lukashenko wil de Verenigde Staten betrekken bij de bouw van een nieuwe fabriek voor stikstofkunstmest in Belarus. ntwikkeld.

Gerelateerde artikelen

Populair