MEXICO-STAD – De Grand Prix van Mexico is zondagavond 1 november 2026 uitgelopen op een historische avond voor de Formule 1. Terwijl Max Verstappen na een spectaculaire race zijn derde overwinning van het seizoen boekte, ging de meeste aandacht uit naar Andrea Kimi Antonelli. De twintigjarige Mercedes-coureur eindigde als derde en verzekerde zich daarmee van de wereldtitel. Antonelli is de jongste wereldkampioen uit de geschiedenis van de Formule 1 en bezorgde Italië voor het eerst sinds 1953 weer een kampioenschap bij de coureurs.

Het Autódromo Hermanos Rodríguez vormde het decor van een wedstrijd waarin werkelijk alles gebeurde. Een felle strijd tussen de Ferrari-coureurs Lewis Hamilton en Charles Leclerc, een omstreden tijdstraf, een zware crash van Valtteri Bottas, een rode vlag en een late safetycar maakten de race bijzonder onvoorspelbaar.

Antonelli schrijft geschiedenis op twintigjarige leeftijd

Voor Kimi Antonelli stond er in Mexico meer op het spel dan alleen een podiumplaats. De jonge Italiaan begon de wedstrijd met een vrijwel onoverbrugbare voorsprong in het wereldkampioenschap. Een negende plaats zou al voldoende zijn geweest om de titel veilig te stellen, ongeacht de prestaties van zijn belangrijkste concurrenten.

Antonelli begon vanaf de vierde startpositie en reed uiteindelijk naar de derde plaats, achter Verstappen en Hamilton. Daarmee maakte hij op twintigjarige leeftijd en 68 dagen een einde aan het leeftijdsrecord van Sebastian Vettel, die in 2010 op 23-jarige leeftijd zijn eerste wereldtitel veroverde.

De prestatie is uitzonderlijk. Antonelli werd pas in 2025 vaste coureur bij Mercedes en groeide in korte tijd uit tot de nieuwe grote naam in de koningsklasse van de autosport. Zijn snelheid, regelmaat en vermogen om onder druk te presteren vormden dit seizoen de basis voor zijn eerste wereldtitel.

Met zijn overwinning tijdens de Grand Prix van de Verenigde Staten, een week eerder, had Antonelli de titel al binnen handbereik gebracht. In Mexico hoefde hij het karwei alleen nog af te maken.

Italië eindelijk weer wereldkampioen sinds Alberto Ascari

Voor Italië betekent de wereldtitel van Antonelli veel meer dan een individueel sportief succes. Het land heeft een rijke geschiedenis in de autosport, maar moest liefst 73 jaar wachten op een nieuwe Italiaanse wereldkampioen in de Formule 1.

De laatste Italiaan die de wereldtitel veroverde, was Alberto Ascari. De legendarische Ferrari-coureur werd in 1952 en 1953 wereldkampioen. Daarna bleven Italiaanse coureurs zonder nieuwe wereldtitel, ondanks de grote betekenis van Ferrari voor de Formule 1.

Juist dat maakt de prestatie van Antonelli zo bijzonder. Italië heeft met Ferrari een van de bekendste en succesvolste renstallen ter wereld, maar de laatste Italiaanse coureurstitel dateerde nog uit de beginjaren van het wereldkampioenschap.

Antonelli heeft die lange periode zonder Italiaanse kampioen nu beëindigd. Bovendien deed hij dat niet in een Ferrari, maar achter het stuur van een Mercedes.

Verstappen wint na zinderend gevecht met Hamilton

Hoewel Antonelli de hoofdrol opeiste in het wereldkampioenschap, was Max Verstappen de winnaar van de Grand Prix. De Nederlander begon als vijfde, profiteerde van de gebeurtenissen bij Ferrari en werkte zich naar voren.

Verstappen kwam uiteindelijk als eerste over de finish na 71 ronden. Zijn voorsprong op Lewis Hamilton bedroeg slechts 0,799 seconde. Antonelli volgde op 4,006 seconden van de winnaar.

Voor Verstappen betekende het zijn derde Grand Prix-overwinning van 2026. De Red Bull-coureur liet opnieuw zien dat hij ook in een seizoen waarin hij niet om de wereldtitel strijdt, nog altijd een gevaarlijke tegenstander is.

Vooral in de slotfase moest Verstappen alles uit de kast halen. Hamilton zette de Nederlander voortdurend onder druk, maar slaagde er niet in de leiding over te nemen.

Ferrari-coureurs maken elkaar het leven zuur

De wedstrijd begon met een fel gevecht tussen Ferrari-teamgenoten Hamilton en Leclerc. Hamilton had de poleposition veroverd, maar moest direct na de start zijn positie verdedigen.

In bocht vier ging het mis. Beide Ferrari's kwamen naast de baan terecht tijdens hun onderlinge strijd. Leclerc sneed de bocht af en kwam voor zijn teamgenoot terug op het asfalt. Hij behield vervolgens de leiding, hoewel hij daarbij buiten de baan voordeel had behaald.

Hamilton reageerde woedend over de boordradio. Volgens de zevenvoudig wereldkampioen profiteerde zijn teamgenoot van vrije lucht en kon hij daardoor een voorsprong opbouwen, terwijl de achtervolgers elkaar moesten bevechten.

De onderlinge strijd kostte Ferrari uiteindelijk een mogelijke overwinning. Verstappen wist zich in een gunstige positie te manoeuvreren en nam na de eerste pitstopfase de leiding over.

Waarom kreeg Leclerc slechts vijf seconden straf?

Een van de meest besproken beslissingen van de wedstrijd was de straf voor Charles Leclerc. De wedstrijdleiding legde de Monegask een tijdstraf van vijf seconden op wegens het behalen van voordeel buiten de baan.

Opvallend was dat de gebruikelijke uitgangsstraf voor een dergelijke overtreding tien seconden bedraagt. Andere coureurs kregen tijdens de Grand Prix eveneens straffen van tien seconden voor afzonderlijke incidenten.

De FIA erkende dat Leclerc buiten de baan een positie had gewonnen die hij niet had teruggegeven. Toch vonden de stewards dat er verzachtende omstandigheden waren.

Volgens de wedstrijdleiding reden zowel Leclerc als Hamilton met te hoge snelheid de vierde bocht in. Ook Hamilton moest aan de binnenkant buiten de baan rijden. Bovendien gebeurde het incident vroeg in de eerste ronde.

Daarom werd de gebruikelijke straf van tien seconden teruggebracht naar vijf seconden.

Dat besluit riep vragen op over de consistentie van de wedstrijdleiding. Het verschil tussen vijf en tien seconden kan in de Formule 1 immers beslissend zijn, zeker wanneer coureurs binnen enkele seconden van elkaar rijden.

Hamilton vond de straf onvoldoende, omdat Leclerc ondanks zijn overtreding aanvankelijk vooraan kon blijven rijden. Leclerc erkende na afloop dat hij een straf verdiende, maar wees eveneens op het feit dat beide Ferrari's de bocht niet binnen de baan hadden kunnen nemen.

De discussie draait daarmee niet alleen om de overtreding zelf, maar ook om de vraag of verzachtende omstandigheden voldoende reden zijn om de uitgangsstraf te halveren.

Zware crash Bottas legt wedstrijd stil

Halverwege de wedstrijd werd de race opgeschrikt door een zware crash van Valtteri Bottas. De Cadillac-coureur verloor door een probleem met de wielophanging de controle over zijn auto en belandde hard in de vangrail.

De wedstrijdleiding besloot de race met een rode vlag stil te leggen. De onderbreking duurde ongeveer 33 minuten. Bottas werd medisch gecontroleerd en kon daarna worden vrijgegeven.

Door de rode vlag kregen de coureurs de gelegenheid nieuwe banden te monteren. Met nog 26 ronden te rijden volgde een herstart vanuit stilstand.

Verstappen moest zijn leidende positie opnieuw verdedigen. Hamilton probeerde direct toe te slaan, maar de Nederlander wist de aanval af te slaan.

Ook slotfase verloopt chaotisch

De rust keerde daarna niet definitief terug. Een botsing tussen Arvid Lindblad en Oscar Piastri zorgde later opnieuw voor een safetycar. Lindblad viel uit, terwijl Piastri na afloop een tijdstraf van tien seconden kreeg.

Met nog acht ronden te rijden werd de race hervat. Verstappen moest opnieuw afrekenen met de druk van Hamilton, terwijl Antonelli zijn derde plaats verdedigde.

De jonge Italiaan nam geen onnodige risico's. Hij wist dat een podiumplaats ruimschoots voldoende was voor de wereldtitel.

Achter de eerste drie eindigde Leclerc als vierde, gevolgd door Lando Norris. George Russell werd zesde en Piastri zevende. Franco Colapinto, Liam Lawson en Pierre Gasly completeerden de eerste tien.

Nieuwe generatie neemt de macht over

De Grand Prix van Mexico markeert een bijzonder moment in de geschiedenis van de Formule 1. Terwijl Verstappen en Hamilton op de eerste twee plaatsen opnieuw hun klasse toonden, stond de nieuwe wereldkampioen naast hen op het podium.

Antonelli heeft met zijn wereldtitel niet alleen een record gebroken, maar ook een historische droogte voor Italië beëindigd. Sinds Alberto Ascari in 1953 had geen enkele Italiaanse coureur meer de hoogste prijs in de Formule 1 gewonnen.

Voor Mercedes is het kampioenschap bovendien een bevestiging van het vertrouwen in de jonge coureur. De renstal koos ervoor Antonelli al op zeer jonge leeftijd een kans te geven en ziet die beslissing nu beloond met een wereldtitel.

De komende races zullen vooral in het teken staan van de strijd om de resterende posities in het kampioenschap en de constructeurstitel.

Maar de belangrijkste beslissing van het seizoen is gevallen. De Formule 1 heeft met Kimi Antonelli zijn jongste wereldkampioen ooit, en Italië heeft na 73 jaar eindelijk weer een coureur op de wereldtroon.