Skinny bike omzeilt fatbikeverbod, maar verzekering blijft duur

AMSTERDAM โ€“ Nu steeds meer gemeenten in Nederland de fatbike uit hun binnensteden weren, brengen fabrikanten een alternatief op de markt: de zogenaamde skinny bike. Deze elektrische fiets is voorzien van hetzelfde frame als de populaire fatbike, maar beschikt over banden die smaller zijn dan zeven centimeter. Daarmee valt het voertuig buiten de lokale verboden. Verzekeringsmaatschappijen blijken deze modellen echter als een even groot risico te bestempelen.

Bandbreedte bepaalt toegang tot verbodsgebieden

Lokale handhavers baseren zich bij het naleven van fatbikeverboden op een duidelijke maatstaf: alles met een bandbreedte van zeven centimeter of meer wordt geclassificeerd als een fatbike. Door de banden net onder deze grens te houden, kan de skinny bike probleemloos worden gebruikt in gebieden waar een verbod van kracht is. Sinds maart geldt er bijvoorbeeld een restrictie in het centrale winkelgebied van Enschede en sinds 11 mei 2026 is de fatbike ook verboden in het Amsterdamse Vondelpark.

Buiten de smallere banden is de techniek van de fiets identiek gebleven. De motor levert een vermogen van maximaal 250 watt en de trapondersteuning stopt bij een snelheid van 25 kilometer per uur. Omdat de skinny bike volgens de landelijke wetgeving gewoon onder de categorie e-bikes valt, gelden er momenteel geen verplichtingen voor een minimumleeftijd, een helm of een rijbewijs. Uit een recente rondvraag van het ANP onder 246 gemeenten blijkt dat bijna dertig andere gemeenten een soortgelijk verbod overwegen, terwijl andere afwachten of de landelijke overheid met nieuwe regels komt.

Verzekeraars kijken naar model en diefstalrisico

Wie denkt goedkoper uit te zijn met het verzekeren van een skinny bike, komt bedrogen uit. Uit een recente analyse van vergelijkingssite Overstappen.nl komt naar voren dat verzekeraars geen enkel onderscheid maken tussen de twee fietstypes. Waar handhavers de bandbreedte opmeten, kijken verzekeraars uitsluitend naar het model en de aanschafwaarde van de fiets.

Dit zorgt ervoor dat de skinny bike in precies dezelfde hoge risicocategorie wordt geplaatst als de fatbike. Voor de consument vertaalt zich dit in een verhoogde premie, een stevig eigen risico en strenge eisen aan het gebruikte fietsslot. Volgens verzekeringsexpert Nick Brendel van Overstappen.nl draait het puur om de aantrekkelijkheid voor dieven: โ€œEen skinny bike heeft dan wel dunnere banden, voor de verzekeraar blijft het een model dat door de populariteit een verhoogd diefstalrisico kent. Momenteel zijn er maar twee verzekeraars die een fatbike of skinny bike willen verzekeren.โ€ Op korte termijn wordt niet verwacht dat het aanbod aan verzekeraars zal toenemen.

Stijgende diefstalcijfers beรฏnvloeden polisvoorwaarden

De terughoudendheid in de verzekeringsbranche wordt direct verklaard door de oplopende misdaadcijfers. In de eerste maanden van 2026 werden er bijna vijfhonderd fietsen meer gestolen in vergelijking met dezelfde periode in het voorgaande jaar. Het zijn met name de e-bikes met een aanschafwaarde boven de 700 euro die massaal door dieven worden meegenomen. De aanschafprijs van een skinny bike past perfect in dat profiel.

Een fietsverzekering wordt door de vergelijkingssite sterk aangeraden bij fietsen duurder dan 700 euro, bij fietsen die regelmatig op straat overnachten, en bij diefstalgevoelige modellen. Consumenten kunnen bij e-bikes kiezen uit een allriskverzekering โ€“ die naast diefstal ook schade door vallen, brand of een aanrijding dekt met een eigen risico van doorgaans 50 euro โ€“ of een beperkte diefstaldekking. Hoewel deze laatste optie goedkoper is, worden gestolen of beschadigde accessoires hierbij niet standaard vergoed. Aanvullende modules zoals ongevallendekking of pechhulp zijn eveneens beschikbaar, al geldt die laatste service bij de meeste polissen uitsluitend binnen de Nederlandse landsgrenzen.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Airbus A350F maakt eerste vlucht en opent aanval op Boeing

Airbus heeft de nieuwe A350F voor het eerst laten vliegen. Het vrachtvliegtuig moet vanaf 2027 de concurrentie met Boeing aangaan.

Tien jaar cel voor 24-jarige die vader vermoordde

24-jarige krijgt tien jaar cel voor de geplande moord op zijn vader en een gewapende overval.

Rechter: veiling vakantieparken Oostappen mag doorgaan

Rechter wijst verzoek Oostappen af. Veiling van drie vakantieparken mag op 1 oktober doorgaan.

Starship bereikt voor het eerst baan om aarde

Starship bereikt voor het eerst een baan om de aarde en zet 26 nieuwe Starlink V3-satellieten uit.

Polen wil permanente Amerikaanse legerbasis

Polen zet in op vaste Amerikaanse basis en extra troepen.

VodafoneZiggo maakt netwerk klaar voor DOCSIS 4.0

VodafoneZiggo maakt zijn netwerk gereed voor DOCSIS 4.0 en bereidt Nederland voor op internetsnelheden tot 8 Gbit/s.

Lukashenko wil VS betrekken bij kunstmestfabriek Belarus

De Belarussische president Alexander Lukashenko wil de Verenigde Staten betrekken bij de bouw van een nieuwe fabriek voor stikstofkunstmest in Belarus. ntwikkeld.

Estland: Rusland achter brandstichting bij defensiebedrijf

Estland stelt dat Rusland achter de brandstichting bij defensiebedrijf Milrem Robotics in Tallinn zat.

Gerelateerde artikelen

Populair