Minister Hermans stelt dat Chinese onderdelen in slimme meters geen gevaar vormen voor de Nederlandse energiestroom.

Minister Hermans sust zorgen over miljoenen Chinese onderdelen in Nederlandse slimme meters.

DEN HAAG, 3 februari 2026 โ€“ Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) ziet geen direct gevaar voor de leveringszekerheid door het gebruik van Chinese componenten in slimme meters. Dat schrijft de bewindsvrouw in antwoord op Kamervragen van Daniรซl van den Berg (JA21). Volgens de minister zijn er strikte veiligheidswaarborgen om manipulatie van het energienet te voorkomen.

De vragen van Van den Berg volgden op berichten dat netbeheerders Alliander, Enexis en Stedin onderdelen voor miljoenen slimme meters betrekken van het Chinese bedrijf Kaifa. Het Kamerlid uitte zijn zorgen over mogelijke spionage of sabotage van de Nederlandse energie-infrastructuur via deze apparatuur.

Geen risico voor levering

Hermans benadrukt dat de bewuste Chinese onderdelen enkel de meetmodule betreffen. Dit onderdeel registreert het elektriciteitsverbruik, maar staat los van de systemen die de stroomtoevoer regelen of data versleutelen. “Deze meetmodule introduceert daarmee geen risico voor de leveringszekerheid van energie,” aldus de minister. De verzending van data naar netbeheerders verloopt via andere, streng beveiligde componenten.

Scherper toezicht

Hoewel er nu geen direct lek is vastgesteld, erkent de minister dat de afhankelijkheid van leveranciers uit landen met een offensief cyberprogramma, zoals China, aandacht verdient. Ze wijst op nieuwe wetgeving, waaronder de Energiewet en de Cyberbeveiligingswet, die de overheid meer bevoegdheden geeft om eisen te stellen aan de veiligheid van de toeleveringsketen. In uiterste gevallen kunnen specifieke leveranciers zelfs worden uitgesloten voor kritieke processen.

De netbeheerders voeren volgens de minister zelf ook uitgebreide controles uit op de hard- en software die zij inkopen. Hiermee moet worden uitgesloten dat er via “backdoors” ongeautoriseerde toegang tot meterdata of het energienetwerk wordt verkregen.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

FIOD pakt mannen uit Drenthe op voor belastingfraude

Twee mannen uit Drenthe zijn opgepakt wegens belastingfraude met een pand.

Pleegvader veroordeeld voor jarenlang misbruik pleegdochter

Pleegvader krijgt 16 maanden cel voor jarenlang ontucht met minderjarige pleegdochter.

Extreme hitte en droogte: Recordweer en schapen van de dijk

Door de aanhoudende droogte roept Waterschap Rivierenland schapenhouders op om dieren van de dijken te halen.

Extreme hitte in Nederland: Records sneuvelen voor de weersomslag

Vandaag en morgen zucht Nederland onder extreme hitte met temperaturen tot 38 graden. We breken talloze warmterecords en noteren de vijfde hittegolf.

Agent vrijgesproken van schuld aan ongeval tijdens spoedrit met 159 km/u

Rechtbank in Roermond spreekt agent vrij van schuld aan ongeval, maar acht gevaarzetting bewezen.

Man (61) krijgt tbs en celstraf voor omvangrijk kinderpornobezit

Rechtbank in Maastricht legt man 30 maanden cel en tbs met dwangverpleging op voor kinderporno en ontucht.

Oekraรฏne vernietigt luchtafweer bij Poetins paleis in Gelendzjik

Oekraรฏense drones hebben met succes de luchtafweer bij Poetins paleis uitgeschakeld. Lees hoe deze gedurfde aanval het miljardencomplex kwetsbaar maakt.

19-jarige Veroordeeld tot Zes Jaar Cel na Schietpartij in Amsterdam

Op 11 augustus 2026 deed de Rechtbank Amsterdam uitspraak in een geruchtmakende zaak: een schietpartij aan de Oderweg in Amsterdam. Een 19-jarige man is veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes jaar wegens poging tot doodslag en ernstige bedreiging

Gerelateerde artikelen

Populair