Trump wil van Venezuela de 51e staat van de USA maken

WASHINGTON/CARACAS, 13 mei 2026 โ€“ De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw voor internationale opschudding gezorgd met uitspraken over Venezuela. Volgens Amerikaanse media zei Trump dat hij โ€œserieus overweegtโ€ om Venezuela de 51e staat van de Verenigde Staten te maken. Ook plaatste hij op Truth Social een kaart waarop Venezuela werd afgebeeld als โ€œ51st Stateโ€.

Trump wijst op oliebelang Venezuela

Trump koppelde het idee aan de grote olievoorraden van Venezuela. Volgens berichtgeving van Fox News stelde hij dat de waarde van de Venezolaanse olievoorraden een belangrijke reden is om het land nauwer aan de Verenigde Staten te verbinden. Daarbij zei hij dat Venezuela volgens hem positief staat tegenover zijn leiderschap.

Het voorstel past in een bredere reeks uitspraken waarin Trump eerder ook sprak over territoriale uitbreiding of nauwere Amerikaanse controle over andere gebieden. De opmerkingen over Venezuela gaan echter verder dan politieke retoriek, omdat het land een soevereine staat is met een eigen regering, grondgebied en internationale verdragen.

Caracas wijst plan fel af

De Venezolaanse regering heeft de uitlatingen resoluut verworpen. Waarnemend president Delcy Rodrรญguez stelde volgens persbureau AP dat Venezuela zijn onafhankelijkheid en territoriale integriteit blijft verdedigen. Zij benadrukte dat het land geen onderdeel van de Verenigde Staten zal worden.

De uitspraken komen op een gevoelig moment. Venezuela is al jaren onderwerp van spanningen met Washington. Daarnaast speelt een internationaal geschil over de olierijke Essequibo-regio, die door buurland Guyana wordt bestuurd maar door Venezuela wordt opgeรซist. De zaak ligt bij het Internationaal Gerechtshof.

Juridische en politieke obstakels

Een toetreding van Venezuela als Amerikaanse staat zou juridisch en politiek uitzonderlijk ingewikkeld zijn. In de Verenigde Staten kan een nieuw staatsdeel alleen via een grondwettelijk en politiek proces worden toegelaten. Voor een soeverein land als Venezuela zou bovendien instemming van de bevolking en internationale erkenning noodzakelijk zijn.

Daarmee lijkt het voorstel op korte termijn vooral een politieke provocatie. Toch leidt de uitspraak tot zorgen in Latijns-Amerika, waar Amerikaanse inmenging historisch gevoelig ligt. Critici zien de opmerking als een aantasting van het zelfbeschikkingsrecht van Venezuela.

Internationale reacties verwacht

De Amerikaanse regering heeft volgens meerdere media nog geen volledig uitgewerkt plan gepresenteerd. Het is daardoor onduidelijk of de uitspraken bedoeld zijn als beleidsvoornemen, onderhandelingstactiek of politieke boodschap aan binnenlandse kiezers.

In Caracas is de boodschap in elk geval helder ontvangen. Venezuela beschouwt de suggestie als een directe bedreiging van de nationale soevereiniteit. Daarmee dreigt een nieuwe diplomatieke confrontatie tussen Washington en Caracas.


Ontdek meer van HBP Media

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

Airbus A350F maakt eerste vlucht en opent aanval op Boeing

Airbus heeft de nieuwe A350F voor het eerst laten vliegen. Het vrachtvliegtuig moet vanaf 2027 de concurrentie met Boeing aangaan.

Tien jaar cel voor 24-jarige die vader vermoordde

24-jarige krijgt tien jaar cel voor de geplande moord op zijn vader en een gewapende overval.

Rechter: veiling vakantieparken Oostappen mag doorgaan

Rechter wijst verzoek Oostappen af. Veiling van drie vakantieparken mag op 1 oktober doorgaan.

Starship bereikt voor het eerst baan om aarde

Starship bereikt voor het eerst een baan om de aarde en zet 26 nieuwe Starlink V3-satellieten uit.

Polen wil permanente Amerikaanse legerbasis

Polen zet in op vaste Amerikaanse basis en extra troepen.

VodafoneZiggo maakt netwerk klaar voor DOCSIS 4.0

VodafoneZiggo maakt zijn netwerk gereed voor DOCSIS 4.0 en bereidt Nederland voor op internetsnelheden tot 8 Gbit/s.

Lukashenko wil VS betrekken bij kunstmestfabriek Belarus

De Belarussische president Alexander Lukashenko wil de Verenigde Staten betrekken bij de bouw van een nieuwe fabriek voor stikstofkunstmest in Belarus. ntwikkeld.

Estland: Rusland achter brandstichting bij defensiebedrijf

Estland stelt dat Rusland achter de brandstichting bij defensiebedrijf Milrem Robotics in Tallinn zat.

Gerelateerde artikelen

Populair