BERLIJN, 14 april 2026 – Duitsland en Oekraïne gaan samenwerken aan de productie van geavanceerde drones en andere moderne defensiesystemen. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky maakte dat dinsdag bekend tijdens een bezoek aan Berlijn, waar hij overleg voerde met bondskanselier Friedrich Merz. Volgens Zelensky zijn de eerste concrete stappen voor de gezamenlijke ontwikkeling inmiddels gezet.
De samenwerking richt zich volgens Zelensky niet alleen op drones, maar ook op raketten, software en andere moderne wapensystemen. Daarmee willen beide landen de Oekraïense verdediging tegen Rusland verder versterken. Rusland heeft sinds het begin van de grootschalige invasie een aanzienlijk deel van het Oekraïense grondgebied bezet, waaronder de in 2014 geannexeerde Krim.
Gezamenlijke productie van drones
De productie van drones is voor Oekraïne van groot belang geworden in de oorlog. Het land gebruikt onbemande systemen op grote schaal aan het front en bij aanvallen op grotere afstand. Volgens Zelensky heeft Oekraïne veel ervaring opgebouwd met die technologie, maar is verdere uitbreiding nodig om de druk op Russische troepen op te voeren en de eigen verdediging op peil te houden.
Duitsland wil daar volgens Merz een bijdrage aan leveren. De bondskanselier noemde de steun aan Kyiv een duidelijk signaal aan Moskou. Berlijn blijft volgens hem militair en politiek achter Oekraïne staan.
Duits steunpakket voor Oekraïne
Naast de samenwerking rond drones werd in Berlijn ook een nieuw steunpakket aangekondigd. Volgens het bericht gaat het om een pakket van 4 miljard euro. Dat moet de Oekraïense luchtverdediging en militaire slagkracht verder versterken.
De Oekraïense minister van Defensie zei dat met het pakket onder meer honderden Patriot-raketten kunnen worden aangeschaft. Die raketten zijn bedoeld om Russische luchtaanvallen af te slaan. De luchtverdediging geldt voor Oekraïne als een van de belangrijkste prioriteiten, omdat steden en infrastructuur geregeld doelwit zijn van raket- en droneaanvallen.
Oekraïne wil sneller opschalen
Zelensky zei ook dat Oekraïne meer militair materieel kan produceren dan het nu feitelijk inzet. Volgens hem ontbreekt het vooral aan financiële middelen om die productiecapaciteit volledig te benutten. Kyiv rekent daarbij op extra Europese steun.
De president stelde dat uitbreiding van de binnenlandse defensie-industrie noodzakelijk is nu de oorlog voortduurt en het land te maken heeft met aanhoudende druk aan het front. Oekraïne kampt bovendien met tekorten aan militair personeel en blijft voor een deel afhankelijk van steun van bondgenoten.
Oorlog blijft dagelijks slachtoffers eisen
Terwijl in Berlijn over nieuwe steun werd gesproken, vielen in Oekraïne opnieuw dodelijke slachtoffers. In Dnipro kwamen volgens regionale autoriteiten vier mensen om het leven bij een Russische raketaanval. In Cherson werd daarnaast een 52-jarige vrouw gedood bij een droneaanval.
Daarmee onderstreepten de aanvallen opnieuw hoe zwaar de oorlog nog altijd drukt op de burgerbevolking. Voor Oekraïne is extra militaire steun daarom niet alleen van belang voor het front, maar ook voor de bescherming van steden en vitale voorzieningen.
Ontdek meer van HBP Media
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.
