Huishoudens kochten in april 1 procent meer dan een jaar eerder, meldt het CBS.

Huishoudens kopen 1 procent meer in april

BroN:CBS

DEN HAAG – Huishoudens hebben in april 1,0 procent meer goederen en diensten gekocht dan in april 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In maart nam de consumptie nog met 0,9 procent toe.

De cijfers gaan over zogenoemde volumecijfers. Dat betekent dat de uitgaven zijn gecorrigeerd voor prijsveranderingen. Ook is rekening gehouden met verschillen in de samenstelling van koopdagen.

Meer duurzame goederen verkocht

Consumenten kochten in april vooral meer duurzame goederen. De bestedingen daaraan lagen 4,9 procent hoger dan een jaar eerder. Volgens het CBS ging het onder meer om autoโ€™s, elektrische apparaten en spullen voor de woning.

Aan voedingsmiddelen gaven huishoudens, gecorrigeerd voor prijsveranderingen, 0,9 procent meer uit dan in april 2025. Ook het verbruik van overige goederen, zoals energie en artikelen voor persoonlijke verzorging, nam toe. Die stijging kwam uit op 0,5 procent.

Prijsverandering woningen t.o.v. een jaar eerder

Maandelijkse %-verandering op jaarbasis · mei 2022 – april 2026

Hoogste stijging

+8,7%

december 2022

Laagste stand

−1,0%

juni 2024

Meest recent

+1,0%

april 2026

Periode

48

maanden data

Prijsstijging Prijsdaling Nul-lijn

Minder uitgaven aan diensten

De afname van diensten bleef licht achter. Huishoudens namen in april 0,1 procent minder diensten af dan een jaar eerder. Vooral in de horeca werd minder uitgegeven. Aan vervoer en communicatie werd juist meer besteed.

Diensten vormen ruim de helft van de totale binnenlandse consumptieve bestedingen door huishoudens. Daardoor wegen kleine veranderingen in deze categorie relatief zwaar mee in het totaalbeeld.

Omstandigheden in mei minder ongunstig

Het CBS kijkt maandelijks ook naar omstandigheden die samenhangen met de consumptie. Daarbij gaat het onder meer om consumentenvertrouwen, de arbeidsmarkt en de ontwikkeling van vermogens.

In mei waren de omstandigheden voor consumptie minder ongunstig dan in april. Dat kwam vooral doordat de beurskoersen sterker stegen dan een jaar eerder. Volgens het CBS betekent een verbetering van deze omstandigheden niet automatisch dat de consumptie ook sterker groeit.

Prijsverandering t.o.v. een jaar eerder — per categorie

%-verandering consumentenprijzen per productgroep · meest recente meting

Duurzame goederen

+4,9%

Grootste stijger

Voeding & genotm.

+0,9%

Boven gemiddelde

Overige goederen

+0,5%

Onder gemiddelde

Diensten

−0,1%

Lichte daling

Totaal

+1,0%

Gewogen gemiddelde


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Discussies

Meer nieuws

Trump dreigt EU met importheffingen na boete voor Googl

Trump opent een handelsonderzoek naar de Europese Unie na een Google-boete van 890 miljoen euro en dreigt met nieuwe Amerikaanse invoertarieven voor Europa als vergelding.

Canada waarschuwt VS voor tegenmaatregelen bij nieuwe importtarieven

De wereldwijde toeleveringsketens staan onder druk, wat onvermijdelijk zal leiden tot hogere kosten voor consumenten en bedrijven in heel Noord-Amerika.

Group of Copenhagen ziet bewijs voor matchfixing tijdens het wk voetbal in Amerika

Uit een nieuw analyserapport blijkt dat er verdachte gokpatronen en opmerkelijke spelersbeslissingen zijn waargenomen in de groepsfase.

Vanaf 1 september vergoeding voor gedupeerden WIA

Gedupeerden ontvangen in het najaar een eenmalige compensatie. Deze vergoeding heeft geen invloed op bestaande inkomensafhankelijke toeslagen.

Column: “Neoliberalisme maakt Nederland onbetaalbaar voor burger”

Na 25 jaar neoliberaal beleid en privatisering is Nederland voor de gewone burger nagenoeg onbetaalbaar geworden.

Man (30) krijgt vijf jaar cel voor steekpartijen in Amsterdam

De man stak in 2022 een toerist neer en verwondde in 2024 een slachtoffer bij het Rembrandtplein.

Rechtbank Weigert Uitlevering aan Turkije wegens Kennelijke Onschuld

Omdat de verdachte in Turkije al in twee instanties is vrijgesproken voor deze specifieke feiten, oordeelde de rechter dat sprake is van kennelijke onschuld.

Nieuwe Amerikaanse importheffingen raken EU-export hard

Kredietverzekeraar Allianz Trade waarschuwt dat de heffingen op Europese producten stijgen naar gemiddeld 12 procent.

Gerelateerde artikelen

Populair