Het kabinet treft maatregelen om de gasopslagen te vullen en de leveringszekerheid voor komende winter te garanderen.

Nederland op koers voor gasleveringszekerheid winter 2026-2027

DEN HAAG, 28 mei 2026 โ€“ Het kabinet heeft een reeks maatregelen getroffen om de gasleveringszekerheid voor de winter van 2026-2027 veilig te stellen. Ondanks gestegen gasprijzen als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten, zijn er geen zorgen over een fysiek gastekort. Dat staat in de kwartaalbrief over gasleveringszekerheid die minister Stientje van Veldhoven-Van der Meer van Klimaat en Groene Groei op 28 mei 2026 aan de Tweede Kamer stuurde.

Conflict in Midden-Oosten drijft gasprijzen op

Sinds het uitbreken van het conflict in Iran op 28 februari 2026 zijn de gasprijzen in Europa gestegen. Hoewel de markt gespannen blijft, leidt de situatie niet tot fysieke tekorten. De gasleveringszekerheid is gedurende de afgelopen winter gewaarborgd gebleven, mede dankzij een ruim aanbod van vloeibaar aardgas (LNG) en verhoogde productie uit seizoensopslagen.

De winter van 2025-2026 werd afgesloten met een vulgraad van 5,15 procent op 31 maart. Dat is lager dan voorgaande jaren. Een oorzaak is dat leveranciers gas liever direct verkochten dan inkochten op de spotmarkt. Daarnaast moesten de opslagen Norg en Grijpskerk leeg worden opgeleverd vanwege het beรซindigen van de operationele activiteiten van GasTerra.

EBN vult gasopslagen bij als markt tekortschiet

Voor het komende vulseizoen heeft de minister staatsbedrijf EBN Capital B.V. toestemming en subsidie verleend om maximaal 80 terawattuur (TWh) gas op te slaan, voor het geval marktpartijen daar onvoldoende toe overgaan. EBN is inmiddels begonnen met het injecteren van gas in de opslagen Norg en Bergermeer.

De negatieve zomer-winterspread โ€” waarbij de huidige gasprijs hoger ligt dan de verwachte winterprijs โ€” maakt commercieel opslaan voor marktpartijen financieel onaantrekkelijk. Daarvoor is in totaal 993 miljoen euro aan subsidiebudget beschikbaar gesteld. De kosten worden uiteindelijk doorberekend aan Nederlandse gasgebruikers.

Het nationaal vuldoel is vastgesteld op 115 TWh op 1 november 2026. Volgens netbeheerder GTS is die hoeveelheid, in combinatie met beschikbare LNG-importcapaciteit, voldoende om een extreem koude winter door te komen, ook als een grote bron van aanvoer dertig dagen uitvalt.

LNG-capaciteit uitgebreid, nieuwe terminal gepland

Om de importmix te verbreden, zet het kabinet in op uitbreiding van LNG-importcapaciteit. De Gate-terminal in Rotterdam vergroot vanaf oktober 2026 zijn vaste doorvoercapaciteit van 12 naar 16 miljard kubieke meter per jaar. De volledige vaste capaciteit is al uitverkocht tot 2039.

Daarnaast werken Gasunie en Vopak aan het verlengen van de Eems Energy Terminal (EET) tot november 2036. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ondersteunt dit traject actief vanwege het belang voor de leveringszekerheid.

Ook is er een initiatief voor een nieuwe LNG-terminal in Zeeland, de Zeeland Energy Terminal (ZET), gepland voor opening in de tweede helft van 2029. De vergunningsprocedure wordt naar verwachting begin 2027 afgerond.

Russisch LNG verboden per 1 januari 2027

Sinds 18 maart 2026 is de import van Russisch aardgas via pijpleidingen in beginsel verboden in de EU door de REPowerEU-verordening. Voor LNG uit Rusland geldt een overgangsperiode tot 1 januari 2027 voor bestaande langlopende contracten. Na die datum is ook de invoer van Russisch LNG volledig verboden.

In 2025 was ongeveer 9 procent van de in Nederland ingevoerde LNG afkomstig uit Rusland, goed voor ongeveer 3,7 procent van het totale Nederlandse gasaanbod. Marktpartijen zijn zelf verantwoordelijk voor het vinden van alternatieven via andere producerende landen.

Noodvoorraad en wetgeving in voorbereiding

EBN krijgt ook de opdracht een tijdelijke noodvoorraad van circa 5 TWh aan te leggen in PGI Alkmaar. Deze voorraad mag uitsluitend worden ingezet bij een officieel uitgeroepen noodsituatie met fysieke tekorten, niet om prijspieken te dempen.

Het wetsvoorstel voor de Wet bestrijden energieleveringscrisis (Wbe) ligt momenteel voor advies bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Indiening bij de Raad van State staat gepland voor het derde kwartaal van 2026; behandeling door de Tweede Kamer wordt voorzien in 2027.

Voor de zomer van 2026 publiceert het kabinet een aparte brief over het bredere strategisch gasbeleid, inclusief een afwegingskader voor mogelijke overheidsinterventies op de gasmarkt.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Discussies

Meer nieuws

Oliecrisis Dreigt Door Spanningen In Straat Van Hormuz

De spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten zijn opnieuw geรซscaleerd na de blokkade van de strategische Straat van Hormuz door Teheran.

Een Vergelijkende Studie naar het Penitentiaire Systeem in Nederland en Marokko: Straffen, Omstandigheden en Bijstand

Dit artikel biedt een vergelijkende analyse tussen het penitentiaire systeem in Nederland en dat van Marokko.

Oekraรฏne raakt 35 Russische schepen in Zee van Azov

Oekraรฏne heeft in een tijdsbestek van 96 uur 35 Russische tankers en vrachtschepen aangevallen in de Zee van Azov.

Amerikaanse schuld stijgt: 24 miljard rente per week

Het Amerikaanse ministerie van Financiรซn leent dit fiscale jaar gemiddeld 155 miljard dollar per maand om het begrotingstekort te dichten.

Celstraffen tot 70 maanden geรซist voor gewelddadige gijzeling in Beverwijk

Drie mannen uit Amsterdam hoorden gevangenisstraffen tot zeventig maanden tegen zich eisen voor de gewelddadige gijzeling en afpersing van een man in Beverwijk.

Alblasserdamse (31) opgepakt voor versturen drugs per post

Na de onderschepping van een pakket met amfetamine door de douane, vond het HARP-team in haar woning nog eens duizenden illegale pillen.

14-jarige jongen aangehouden voor mishandeling 72-jarige in Zoetermeer

Het gewelddadige incident vond plaats op woensdagavond 1 juli nabij de Warande. Het bejaarde slachtoffer moest na de fysieke aanval in het ziekenhuis worden behandeld.

Aandeelhouder verbiedt VW productie Iron Dome: fabriek dicht

Dit abrupte besluit heeft verstrekkende economische gevolgen voor de Duitse fabrikant. Naar verwachting sluit de betrokken productiefaciliteit op korte termijn definitief haar deuren

Gerelateerde artikelen

Populair