Tweede Kamer praat vooral over asiel, weinig over armoede

DEN HAAG, 18 augustus 2026 – Van alle onderwerpen die in de Tweede Kamer worden besproken, gaat asiel en migratie met stip aan kop. Dat blijkt uit een overzicht op basis van openbare Kameragenda’s en debatstatistieken over de periode 2023 tot begin 2025. Het onderwerp werd in die periode tussen de 80 en 100 keer geagendeerd voor een debat of spoeddebat, ruim dubbel zoveel als het nummer twee op de lijst.

Stikstof en koopkracht op de tweede en derde plaats

Na asiel en migratie volgen stikstof en landbouw, met 40 tot 50 debatten en spoeddebatten. Koopkracht en inflatie staan op de derde plaats, met 30 tot 40 debatten. Woningnood volgt met 25 tot 35 debatten, en het bredere thema zorg werd 20 tot 30 keer besproken. Deze vijf onderwerpen vormen samen de kopgroep van meest bediscussieerde thema’s in de Kamer.

Waar praat de Tweede Kamer het vaakst over?

Aantal debatten & spoeddebatten (indicatief), 2023 โ€“ begin 2025

80-100
debatten over asiel & migratie
2-5
debatten mensen met beperking
3-6
debatten dakloosheid
11
onderwerpen in dit overzicht
Asiel en migratie steekt met 80 tot 100 debatten en spoeddebatten met afstand boven alle andere onderwerpen uit โ€” meer dan het dubbele van stikstof en landbouw, het op รฉรฉn na meest besproken thema.
De Kamer debatteert onevenredig vaak over asiel en migratie, terwijl problemen als ggz-wachtlijsten, dakloosheid, jeugdzorg, justitie en armoede veel minder aandacht krijgen โ€” ondanks de grote impact op het dagelijks leven van mensen.
Bron: overzicht op basis van openbare Kameragenda’s en debatstatistieken (2023 โ€“ begin 2025) ยท aantallen zijn indicatief en weergegeven als bandbreedte

Sociale thema’s blijven achter in aandacht

Onderwerpen die dicht bij het dagelijks leven van kwetsbare groepen staan, komen volgens het overzicht duidelijk minder vaak aan bod. Jeugdzorg werd 10 tot 15 keer geagendeerd en justitie en veiligheid 8 tot 15 keer. Voor ggz en wachtlijsten in de geestelijke gezondheidszorg, evenals voor armoede en voedselbanken, gold dat het onderwerp 5 tot 10 keer op de agenda stond. Dakloosheid kwam nog minder vaak ter sprake, met 3 tot 6 debatten, en mensen met een beperking vormden met 2 tot 5 debatten het minst besproken onderwerp uit het overzicht.

Onevenredige verdeling ondanks grote maatschappelijke impact

Volgens de toelichting bij het overzicht debatteert de Kamer onevenredig vaak over asiel en migratie, terwijl problemen als wachtlijsten in de ggz, dakloosheid, jeugdzorg, justitie en armoede veel minder aandacht krijgen. Dat gebeurt ondanks de grote impact die deze onderwerpen hebben op het dagelijks leven van mensen die ermee te maken hebben. Het overzicht is samengesteld op basis van openbare Kameragenda’s en debatstatistieken en heeft een indicatief karakter, aangezien de aantallen per onderwerp als bandbreedte zijn weergegeven.


Ontdek meer van

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Meer nieuws

BRICS-landen uiten zorgen over oorlogen en sancties

De landen veroordeelden daarnaast sancties die niet door de VN-Veiligheidsraad zijn opgelegd.

Duizenden stuks zwaar illegaal vuurwerk gevonden in Geffen

Geffen, Heesch, illegaal vuurwerk, cobra's, politie, drugs, airsoftwapens, vuurwerk, aanhouding, illegale handel

Harde maatregelen tegen geweld en vuurwerk in voetbal

Vertegerswoordigers van KNVB, politie en overheid tijdens de crisisbijeenkomst over voetbalveiligheid

Kremlin-agenten gekoppeld aan poging tot drone-aanslag Leipzig

Duitse autoriteiten linken Kremlin-agenten aan recente poging tot drone-aanslag

Saudische pipeline stilgelegd: stijgen de benzineprijzen?

Saudi-Arabiรซ legt cruciale oliepijpleiding stil na aanvallen en spanningen met Houthi's.

Noorse gasfabriek als cruciaal schild voor Europa

Noorse gasfaciliteiten zoals Kรฅrstรธ worden cruciaal voor de Europese energieveiligheid.

VIER VOETERS kritisch op AMvB dierwaardige veehouderij

VIER VOETERS noemt de nieuwe AMvB voor dierwaardige veehouderij te traag en zwak.

Zweedse NATO-missies in gevaar bij winst links volgens PM

Premier Kristersson waarschuwt dat een linkse zege Zweedse NAVO-missies schaadt.

Gerelateerde artikelen

Populair